Úvodní stránkaNovinky hlavní stranaEkonomický server fintag.cz uvedl, že potraviny v Česku zdražují nejrychleji v EU

Aktualita

Ekonomický server fintag.cz uvedl, že potraviny v Česku zdražují nejrychleji v EU

6.8.2022 18:58
 
Tomio Okamura: Ekonomický server fintag.cz uvedl, že potraviny v Česku zdražují nejrychleji v EU.
 
👎 Zatímco v unijních zemích v červnu stouply o 12 %, v Česku o 18 %. V Rakousku v červnu vzrostly ceny potravin o jedenáct procent, v Německu o dvanáct procent a v Polsku o 13 procent. K tomu máme navíc nejvyšší daň na potraviny v Evropě! Do ceny potravin se promítají i vysoké ceny energií. Ale vláda Petra Fialy proti zdražování energií a potravin nic nedělá. 👎
My v SPD jsme konkrétní plán řešení představili. Okamžitě se musí snížit DPH u potravin a energii, a to až na nulovou sazbu. Totéž platí pro DPH a spotřební daň z pohonných hmot. Musí se zastropovat ceny základních potravin, energií a pohonných hmot i úroky z hypotečních úvěru. A zároveň musíme nechat občanům více peněz v peněženkách z jejich pracovních příjmů. To zajistí naše již podané návrhy zákonů na zvýšení daňových slev pro všechny pracující fyzické osoby a na zvýšení daňových zvýhodnění na nezaopatřené děti pro jejich pracující rodiče. SPD je jediné politické hnutí, které myslí na naše lidi, nikoliv na cizí státy a bruselské papaláše! 👍
Navrhujeme uspořit veřejné peníze odstoupením od likvidační dohody EU Green Deal, vystoupením ze spekulativního systému obchodování s emisními povolenkami, ukončením vývozu české elektřiny na zahraniční energetické burzy (vyvážet lze přebytky), přímým nákupem zemního plynu od jeho producentů, ukončením vyplácení veřejných dotací tzv. solárním baronům či snížením plateb do rozpočtu EU. Odmítáme šetřit na českých občanech! Pro SPD náš občan vždy je a bude na 1. místě!
Podle hlavního ekonoma České spořitelny Davida Navrátila zdražování potravin v Česku navíc zdaleka není u konce. Odvolává se na pokračující růst cen zemědělských výrobců. Ty v červnu meziročně stouply o 43 procent. Rostlinná výroba zdražila o 58 procent, živočišná výroba o 24 procent.
„Například ceny mouky a obilovin v českých obchodech rostou dvakrát rychleji než v Německu, Polsku nebo Rakousku,“ konstatuje Navrátil.
Mluvčí Potravinářské komory ČR Helena Kavanová na otázku FinTag.cz, proč u nás rostou ceny potravin v obchodech nejrychleji v Evropě, odpovídá stručně: „Máme vysokou inflaci, kroky našich vlád jsou vysoce proinflační.“
K těm hlavním krokům řadí i současnou hospodářskou politiku vlády Petra Fialy (ODS) a s ní související nastavení daní. Když ty jsou vysoké, zvyšují už tak vysokou inflaci. Efekt to má ten, že lidé platí vyšší ceny a stát inkasuje více na daních do státního rozpočtu. A potraviny jsou v Česku zdaněny 15% daní z přidané hodnoty.
„Máme nejvyšší daň DPH na potraviny v Evropě. Německo má 7% daň, Rakousko a Slovensko má 10% daň,“ vysvětluje Kavanová.
Základní sazba DPH na Slovensku je 20 procent. Avšak na základní druhy potravin se vztahuje snížené 10% zdanění DPH. Snížené DPH platí například na maso, ryby, mléko, máslo, chléb, zeleninu a ovoce. A vztahuje se například i na léky. Polsko uplatňuje na potraviny 5% daň, pro 300 základních potravin teď ale stanovilo nulovou daň.
„Když uděláme vzorový nákup u nás a v okolních státech, bývají ceny českých potravin s těmi německými srovnatelné, někdy dokonce vyšší. Avšak kupní síla a platy jsou v Německu někde jinde. Něco je tedy špatně,“ tvrdí Kavanová.
Vláda Petra Fialy proti zdražování energií a potravin nic nedělá. Hnutí SPD řešení představilo!
2022-08-09T18:51:29+02:00

Aktuality

Všem občanům přejeme příjemné prožití velikonočních svátků a bohatou pomlázku

Čtvrtek 28.03.2024|

28.3.2024 14:53 Radek Rozvoral: Všem občanům přejeme příjemné prožití velikonočních svátků a bohatou pomlázku!  Velikonoce patří mezi nejvýznamnější svátky křesťanského světa, kdy pro křesťany jsou spojovány se vzkříšením Ježíše ...

Všechny aktuality

Přidejte se k nám

Přidejte se k nám

Přidejte se k nám

Přidejte se k nám

Vložením osobních údajů souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů

Odebírejtenovinky

Vložením osobních údajů souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů

0
0
0