Úvodní stránkaNovinky hlavní stranaEvropská unie jedná: Vysoký komisař nám sdělil, že je znepokojen

Aktualita

Evropská unie jedná: Vysoký komisař nám sdělil, že je znepokojen

[wpdts-custom start=”post-created” format=”j.n.Y G:i”]
Mudr. Ivan David: Evropská unie jedná: Vysoký komisař nám sdělil, že je znepokojen.
Včera proběhlo v plénu Evropského parlamentu jednání o konfliktu mezi Náhorním Karabachem a Arménií ne jedné straně a Ázerbájdžánem podporovaným Tureckem a džihádisty. Jednání se samozřejmě zúčastnil vysoký komisař pro zahraničí Evropské unie Josep Borell. Ještě před jeho vystoupením se přihlásil s naléhavým sdělením kyperský poslanec, který upozornil na tureckou aktivitu v severokyperském přístavu Famagusta.
Josep Borell konstatoval, že je znepokojen boji v oblasti Náhorního Karabachu, ostatně jde o pokračování konfliktu z let 1993-4. Žádá zastavení bojů a vyzývá obě strany aby zastavily nepřátelské kroky. Obě strany se podle něj „musejí zúčastnit vyjednávání, která nebyla příliš plodná“. Znepokojují ho oběti mezi civilisty, proto vyzývá obě strany aby se zdržely dalších bojových akcí. Připustil, že „nemá mnoho informací, jak konflikt pokračuje, existuje mnoho falešných zpráv například o mobilizaci obyvatelstva obou zemí. Deeskalace konfliktu je možná, hrozí narušení stability v oblasti. Sdělil, že hovořil s ruským a tureckým ministrem zahraničí, vyzval je aby se zdrželi účasti v konfliktu, jinak by to vedlo k navyšování civilních obětí, a to je nepřijatelné. Obě země se obviňují ze započetí konfliktu. „Boje musí ustat.“ Jediné řešení je „tlačit na neodkladná řešení, dostat obě strany k vyjednávacímu stolu“. „Jednat bez předběžných podmínek, ale informací se nám nedostává.“
Pokud jde o situaci na Kypru, „sdílí obavy a znepokojení, otevření této oblasti je závažným porušením dohod“. Řekl, že požádá Turecko, aby zastavilo tuto aktivitu. „Situace by se mohla komplikovat a mohlo by se komplikovat dosažení dohody.“
Pan vysoký komisař demonstroval naprostou neškodnost EU tváří tvář agresím včetně agresí Turecka, s níž EU stále nepřerušila přístupové pohovory.
Pro zajímavost přikládám zestručněná stanoviska členů Evropského parlamentu, kteří vystoupili s jednominutovými prohlášeními. Jak je zvykem, postupně vystupují poslanci podle frakcí od největší do nejmenší, nakonec poslanci nezařazení do frakcí. Jde o přehlídku marnosti a planých výzev.
Uvádím vysvětlivky:
PPE je Evropská lidová strana, převážně liberální pravice (za ČR KDÚ-ČSL, Top09. Starostové)
SaD je frakce socialistů a demokratů (za ČR nikdo, dříve ČSSD)
Renew je liberální frakce (za ČR ANO)
ID je Identita a demokracie, vlastenecká frakce (za ČR SPD)
Zelení (za ČR Piráti)
GUE je Sjednocená levice a Severští zelení (za ČR KSČM)
NI – nezařazení, nedohodli se na účasti v žádné frakci
Poslanec Kovačev: PPE Bulharsko , konstatoval, že Amnesty Int. Upozornila na použítí tříštivých bomb a „zapojení bojovníků ze Sýrie“.
Tonino Pisula SaD, Chorvatsko: „Nutný je návrat k jednacímu stolu, role Ruska je stále menší, takže by se měli podílet zástupci z jiných zemí.“
Paet Renew, Estonsko: Turecko a Rusko nesmějí posílat bojovníky, ale musí se podílet se na jednání. Prosperita je možná jen v míru. Je nutno překonat nenávist.
Riviére, ID Francie: Erdogan otvírá konflikt, musíme izolovat Erdoganův režim. Problém jsou vnitřní hranicei a identitární krize. EU není schopna navrhnout spravedlivá řešení. Erdogan tlačí Ázerbájdžán ke konfliktu. Tradice Turecka je genocida Arménů. Turecko pohrdá ostatními.
von Cretamon-Taubadel Německo Zelení: Jde o problém teritoriální integrity a sebeurčení národa. Musíme se starat se o humanitární pomoc.
Fotyga ECR polsko: Rusko podporuje Armenii, to se netýká Náhorního Karabachu, ten je součástí źerbájdžánu, jsou zde klíčové trasy ropovodů a plynovodů a světelné kabely.
Villanueva Ruiz: GUE, Španělsko, Podemos: Žádá klid zbraní bez podmínek.
Papadakis Kostas NI: kom. strana Řecka: Krize kapitalismu, dochází k dělení zemí, role buržoazní třídy v Turecku je klíčovým prvkem , pokus podkopat mezinárodní vztahy.
Žofko PPE Chorvatsko: Neměl by se přílévat olej do ohně posíláním žoldáku a dodáváním zbraní. EU nevyváží utrpení a žoldáky, ale právo na důstojný život.
Kaljurand SaD, Estonsko: Jde o naše východní partnerství. Vyzvat k ochraně civilistů, tříštivé bomby, pokud je to pravda, je to alarmující, obě strany by měly zasednout za stůl. Rusko a Turecko by měly zůstat stranou konfliktu. Obě zúčastněné země si zaslouží mír a prosperitu.
Vautmans Renew Belgie: Je třeba pokračovat v konzultacích, pokud jde o mírový proces, pan Borell se nezmínil o tříštivých bombách a cizích bojovnících, má naši podporu.
Berg ID Německo: Azerbájdžánci jsou dobře organizováni na sociálních médiích, použity kazetové bomby. Riziko opakování turecko- libyjské strategie.
Gregorová Zelení, Piráti, ČR: Je těžké být svědkem nenávisti, musíme věnovat pozornost vývoji, násilí by mělo skončit, je nutné aby přestali útočit na civilisty, musíme být proaktivní, čtyři novináři utrpěli těžké úrazy.
Turecko ukazuje nezodpovědné jednání, které musíme zavrhnout.
Zlotovski, ECR, Polsko: Arménci žijí století na tomto území, kdo vnutil hranice, které způsobují tuto válku? Rusko se na to dívá velmi spokojeně.
Maurel GUE, Francie Nezávislá levice. Rusko a Turecko se opět účastní konfliktů.
Gyongosi: NI Jobbik Maďarsko: Arménské a ruské síly se vrhly na Karabach Armenie se musí stáhnout a arménské menšině v Karabachu se musí dát autonomie na teritoriu Azerbájdžánu.
Mc Allister PPE Německo Kř. Dem. Obě strany se musejí vrátit k jednacímu stolu, Ostatní se musí zdržet, aby nepodkopávali vůli národů po mírovém řešení.
Santos SaD Portugalsko: Jen jednání podle helsinského aktu, využití síly nelze tolerovat, útoky na civilní obyvatelstvo by mělo být vyšetřeno, nelze tolerovat vměšování Turecka, které je kandidátskou zemí EU, ale snaží se podněcovat nestabilitu.
Kyuchyuk Renew, Bulharsko: Nepřípustné, hrozí eskalací, EU hájí svrchovatnost a územní celistvost Ázerbájdžánu. Smysluplné je jen jednání, válka a násilí není řešení.
Heider ID Rakousko: Na Kavkazu je 50 národností, vždy i zájmy velmocí. Arménie je ohrožená v Karabachu, Arménie jako země, které bylo historicky odebráno území. Jak dlouho trpíte Turecko jako kandidátskou zemi?
Solé. Zelení Španělsko: Vyzývá k respektování sebeurčení národa Karabachu, respektovat demokratickou vůli lidu.
Weimers ECR: Švédsko: Toto je agrese Ázerbájdžánu s podporou Turecka, cílem je oddělení náhorního Karabachu od Arménie
Michels: Gue Die Linke, Německo: Erdoganovi žoldnéři bojují na straně Ázerbájdžánu a Rusko dodává zbraně oběma stranám, EU musí přepracovat tureckou politiku, kazetové bomby jsou zločin. Našimi nepřáteli jsou lidé u moci.
Castaldo NI Hnutí 5 hvězd, Itálie:. Kazetové bomby jsou nepřijatelné, nutno chránit civilní obyvatelstvo. Dobře, že Saudská Arábie přerušila vztahy s Tureckem.
Kubilius PPE, Litva: Apelovat na naše přátele v Arménii a Ázerbájdžánu, jde o naše děti a vnuky, chce to odvahu, došlo k selhání. Mělo by se podařit to, co se podařilo se americkým modelem řešení vztahů mezi Kosovem a Srbskem.
Hajšel SaD, Slovensko: Vměšuje se Turecko, které je kandidátskou zemí, posílá džihádisty, nestačí diskutovat, není vůle přijmout usnesení k ukončení bojů. Nesmí se připustit žádná podpora bojujících stran, např. Ruska a Turecka.
Loiseau Renew, Francie: Konflikt vypuká, protože Rusko nechalo otevřené dveře na okraji a vnímám se znepokojením, že Turecko neuznává autonomii Náhorního Karabachu.
Panza ID, Itálie: Jsem za odsouzení Erdoganova režimu, angažují se tam Turecko a Rusko, Ázerbájdžán je partnerem pro Evropu včetně Itálie, Arménie je křesťanská země a zažila genocidu, všichni včetně vysokého představitele nejsou schopni nic dělat.
Butikofer Zelení, Německo : Dva faktory jsou zásadní – USA se stále méně zapojuje, Turecko nedeeskaluje, naopak, Rusko a Turecko se přetahují. EU musí převzít zodpovědnost.
Kanko ECR Belgie: Lidé umírají, násilí eskaluje, příměří je možné jen pokud se Turecko stáhne. Turecko je spojencem EU a členem NATO, kdy ukážeme Turecku, že nesmějí situaci rozdmýchávat?
Sonneborn NI Německo: Ze strany Bosporu a Baku dochází k házení bomb na civilní obyvatelstvo, stále je Turecko partner pro vstup do EU, připomíná mi to Chamberlaina.
Gahler PPE, Německo: Teritoriální integrita si protiřečí se sebeurčením. Turecko je nebezpečné i pro Rusko, Musíme podpořit Náhorní Karabach, potřebuje sebeurčení.
Sanchez-Amor: SaD Španělsko: To není náboženská válka, jde o konflikt, který souvisí se sovětským prostorem. Účast Turecka je zásadní, přilévá olej do ohně.
Azmani Renew Nizozemí Cítím soustrast s obětmi, ti kdo jsou odpovědni, musejí zastavit násilí, dokonce byla použita tříštivá munice, Turecko posílá zbraně a žoldáky, budeme zticha, nebo budeme jednat?
Bardella ID, Itálie: Bombardování, sebevražedné útoky, to by nebylo možné bez Erdogana, hovoříte o silné Evropě, ale necháte Erdogana jednat bez postihu, Turecko neuznává arménskou genocidu, je tam i náboženská stránka konfliktu.
Alfonsi Zelení, Itálie: Arménci jsou opět obětí genocidy, Náhorní Karabach je příkladem demokracie, jsou obklopeni nepřáteli, Erdoganův diktátorský režim je nebezpečný, je důležité i chránit zájmy Kypru.
Dzhambazki ECR Bulharsko: Významný bulharský básník psal o Arménech, že to je velký národ a psal o genocidě, jde o brutální intervenci, Erdogan je zdrojem konfliktu, je načase, abyste skoncovali se vstřícností k tomuto diktátorovi, Ararat by se měl navrátit Arménům.
Obiols NI Španělsko: Členské státy prodávají zbraně do Turecka, například Španělsko, pane Borelle, je potřeba respektovat právo na sebeurčení!
Basescu PPE Rumunsko: Ruská federace podporuje princip sebeurčení a tím podněcuje intervence jako na Krym, proto musí být schválena rezoluce OSN.
Andruakis SaD, Řecko: Turecko neuznává genocidu a používá islámské bojovníky, musíme zasáhnout hned teď, je nepřijatelné takto porušovat mezinárodní vztahy. Některé státy mají ekonomické vztahy s Tureckem, které brání zásahu.
Grošelj Renew, Slovinsko: Je načase, aby EU odsoudila imperiální snahy Turecka, EU musí jasně žádat ukončení, jinak zavést hospodářské sankce, je to nutné.
Dreosto ID, Itálie: Skončit s podporou Turecka! EU musí hrát podstatnou roli, tvrdý postup proti Turecku je nutný. Arménie je křesťanská a čelila genocidě. Nesmíme tolerovat otomanského sultána Erdogana!
Krasnodebski ECR, Polsko: Když jedna ze stran cítí, že má vojenskou výhodu, zaútočí. Jaké kroky podnikneme kromě zaujetí stanoviska? Jsme hospodářským partnerem obou stran. Máme toho využít.
Lagos NI Řecko: Jde o pokračování genocidy ze strany Turecka. Jsem přiopraven se zapojit do boje na straně Arménie.
2020-10-16T10:01:46+01:00

Aktuality

Jsem rád, že kardinál Dominik Duka se vyjádřil kriticky na adresu islámu a varuje v tomto směru i před podobnými věcmi jako hnutí SPD

Úterý 24.11.2020|

24.11.2020 18:04 Tomio Okamura: Jsem rád, že kardinál Dominik Duka se vyjádřil kriticky na adresu islámu a varuje v tomto směru i před podobnými věcmi jako hnutí SPD. Útoky ...

Všechny aktuality

Přidejte se k nám

Přidejte se k nám

Přidejte se k nám

Vložením osobních údajů souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů

Odebírejtenovinky

Vložením osobních údajů souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů

0
0
0