Radek Rozvoral: Zásadně odmítám vojenský zásah USA, Británie a Francie v Sýrii bez souhlasu Rady bezpečnosti OSN, jelikož jde o porušení mezinárodního práva!

19/4 2018

Dostal jsem anketní otázku pro ParlamentníListy.cz co říkám na vyjádření rezidenta republiky Miloš Zeman, který označil útok USA a spojenců v Sýrii za kovbojskou akci, která brání návratu uprchlíků do své vlasti. Ozbrojený útok na jakoukoli zemi může podle něj být veden jen se souhlasem Rady bezpečnosti OSN (s výjimkou islámských teroristů). Západ podle něj „neuvěřitelně rozvrtal Střední východ“ včetně Iráku, kde se zbraně hromadného ničení nenašly, a Libye, díky čemuž směřují do Evropy ilegální imigranti. Tyto intervence označil za debilitu a hloupost.

Premiér Andrej Babiš oproti dřívějšímu vyjádření podpory úderu po setkání s prezidentem Zemanem řekl, že vojenský zásah nic neřeší a je třeba si sednout za stůl a řešit to společně včetně EU, USA, Ruska, Izraele, Turecka, Íránu a dalších států.

Má odpoveď:

„Zásadně odmítám vojenský zásah USA, Británie a Francie v Sýrii bez souhlasu Rady bezpečnosti OSN, jelikož jde o porušení mezinárodního práva. Všude v médiích prohlašovaný a zdůrazňovaný chemický útok, na jehož podkladě tento zásah nastal, se měl nejprve důkladně vyšetřit a je velice podivné, že nastal těsně předtím, než se šetřit začal. Agrese, násilí a konfrontace v tomto regionu velice nahrávají islamistům, kteří organizují provokace s cílem rozšíření konfliktu, z čehož bude plynout další masová imigrace do Evropy. Prezident Trump mluvil ve volební kampani před svým zvolením úplně jinak, než jak se chová v současné době, z čehož je vidět, jak je zbrojařská lobby neskutečně silná. Zbraně nejsou řešením, je třeba si sednout ke stolu a vyváženě jednat.“

Po velké úterní debatě k tomuto tématu v Poslanecké sněmovně navrhlo hnutí SPD usnesení v tomto znění: „Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky vyzývá vládu ČR, aby v zahraniční politice podporovala pouze vojenské akce, které probíhají v souladu s mezinárodním právem.“ No a světe div se, toto usnesení Poslaneckou sněmovnou přijato NEBYLO a to zásluhou poslanců ANO, ČSSD, ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN!