Radek Rozvoral: Podpořili jsme zákon o navýšení důchodů!

23/8 2018

Poslanci SPD plní sliby. Na včerejší schůzi Sněmovny jsme podpořili zákon, podle kterého budou od 1.1.2019 navýšené důchody a to průměrně o 918 korun měsíčně a kromě toho senioři nad 85 let dostanou další tisícovku měsíčně navíc.

Při hlasování jsme nejprve podpořili senátní verzi zákona, která byla k důchodcům spravedlivější a to hlavně k důchodkyním matkám, které mají v současné době nejmenší důchody a to i přes to, že celý život poctivě pracovaly a ještě k tomu vychovávaly děti. Podle tohoto návrhu měli dostat tisícovku navíc všichni, kteří pobírají důchod minimálně 25 let, což se právě nejvíce týká důchodkyň matek. Tento senátní návrh ale neprošel, když proti němu hlasovali poslanci hnutí ANO, ČSSD a Pirátů. Následně pak byla schválena sněmovní verze zákona.  

Dále jsme i hlasy všech poslanců SPD propustili do druhého čtení návrh zákona, kterým by se mělo ponížit skokové navýšení platů poslanců a dalších ústavních činitelů. Byli jsme také pro, aby se zkrátila lhůta na projednávání zákona a to proto, aby se stihl včas projednat. SPD nesouhlasí s žádným navyšováním platů politiků a je dlouhodobě pro zamrazení těchto platů.

Jako poslední bod včerejší schůze se projednávala invaze v roce 1968 a uctění památky všech, kteří přišli při této okupaci o život. Sněmovna i hlasy našich poslanců přijala k tomuto bodu následné usnesení: „Poslanecká sněmovna deklaruje, že vtrhnutí vojsk pěti států Varšavské smlouvy v srpnu 1968 do Československa bylo aktem invaze a následné okupace a bylo v rozporu s mezinárodním právem.“