Radek Rozvoral: Egyptský summit EU a Ligy arabských států byl pouhou formalitou!

01/3 2019

Na přelomu posledního únorového týdne tohoto roku se v egyptském Šarm aš–Šajchu konal první summit Evropské unie a zemí Ligy arabských států.

Avizované body, které byly účastníkům jednání předem zaslány, však na summitu zazněly pouze okrajově a výsledné usnesení neobsahuje žádný konkrétní úkol, takže vše vyznělo pouze jako formální schůzka, bez konkrétních opatření.

Summit tohoto formátu se konal poprvé. Zúčastnili se ho vrcholoví představitelé členských zemí Evropské unie a Ligy arabský států (LAS). Za země EU se zúčastnila např. německá kancléřka Angela Merkelová, britská premiérka Theresa Mayová, naopak se omluvil francouzský prezident Emmanuel Macron a španělský premiér Pedro Sánchez. Za Českou republiku byl přítomen premiér Andrej Babiš. Za Ligu arabských států, která představuje panarabské seskupení sdružující všechny arabské země, se zúčastnilo 21 členských států z Afriky a Blízkého východu. Jedná se o tyto země: Alžírsko, Bahrajn, Komory, Džibutsko, Egypt, Irák, Jemen, Jordánsko, Katar, Kuvajt, Libanon, Libye, Mauritánie, Maroko, Omán, Palestina, Saúdská Arábie, Somálsko, Spojené arabské emiráty, Súdán a Tunisko. Sýrii bylo v roce 2011 členství pozastaveno a summitu se nezúčastnila.

Dříve předeslaný program jednání měl obsahovat kroky k dalšímu prohlubování partnerství mezi Evropou a arabským světem, projednávat se měly otázky ekonomických investic a ekonomické spolupráce, klimatické změny a boj proti terorismu. Dále se mělo jednat i o regionálních problémech, zejména izraelsko-palestinský konflikt, boje v Sýrii, Jemenu a Libyi. Vlastní jednání vedl egyptský prezident Abd al-Fattáh Sa‘íd Husajn Chalíl as-Sísí společně s předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem, který zastupoval EU společně s předsedou Jeanem-Claudem Junckerem. Výstup summitu byl deklarován dokumentem „Investice do stability“ a obsahuje 18 bodů, na kterých se obě jednající strany dohodly, viz bod číslo 15, ve kterém je definováno: „Potvrdili jsme naše odhodlání k boji proti kulturní a náboženské nesnášenlivosti, extremismu, negativním stereotypům, stigmatizaci a diskriminaci vedoucí k podněcování násilí proti osobám na základě jejich náboženství nebo víry a odsuzujeme jakoukoli podporu náboženské nesnášenlivosti vůči jednotlivci, jež představuje podněcování, nepřátelství nebo násilí, včetně internetu a sociálních médií.“ Dále zmíním bod 18, ve kterém je uvedeno: „Tento summit představuje zahájení nového dialogu mezi EU a LAS. Vedoucí představitelé se zavázali, že summity EU a LAS budou pořádat pravidelně a stanovili, že příští summit se bude konat v Bruselu v roce 2022.“  Tisková zpráva EK https://www.consilium.europa.eu/cs/european-council/president/

Naše hnutí SPD vnímá tento summit EU a LAS jako splnění formální povinnosti, že se představitelé EU zajímají o problémy ve vztahu k fungování Evropské unie, ale ve skutečnosti nebylo nic konkrétního dojednáno. To potvrzuje i poslední schválený bod, že další pokračování tohoto formátu bude až v roce 2022. Hnutí SPD je zastáncem rovnoprávné spolupráce suverénních národních států, ale rozhodně odmítáme spolupráci s islámskými fanatiky. Jednání EU s Ligou arabských států je jednáním se zástupci řady islámských totalitních režimů, které zjevně nedodržují základní lidská práva.