Radek Rozvoral: Zbavíme povinnost platit autorské poplatky (OSA atp.) drobné provozovny!

13/2 2019

Poslanci hnutí SPD předložili novelu autorského zákona, ve které navrhujeme, aby provozovatelé restaurací, kadeřnictví, hotelů či zdravotních zařízení již nemuseli platit autorské poplatky.

Sněmovna před pár dny přehlasovala Senát a uzákonila povinnost platit autorské poplatky za reprodukovanou hudbu v restauracích, kadeřnictvích a podobných provozovnách.

SPD v Poslanecké sněmovně podpořilo senátní verzi novely autorského zákona, která byla především díky hnutí ANO a ČSSD zamítnuta. Následně jsme hlasovali pro vládní novelu, protože jsme tím chtěli pomoci zrakově postiženým. Slíbili jsme ale rovněž, že předložíme vlastní novelu, která zbaví povinnosti platit autorské poplatky drobné provozovny, restaurace, ubytovny či zdravotní zařízení. A svůj slib nyní plníme.

Nepovažujeme  za provozování rozhlasového a televizního vysílání podle § 18 odst. 3 zpřístupňování díla pacientům při poskytování zdravotních služeb ve zdravotnických zařízeních ani zpřístupňování díla v provozovnách, která nejsou provozována za účelem zpřístupnění rozhlasového a televizního vysílání. To znamená, že pokud hraje rádio u kadeřníka, v restauraci, hotelu či v nemocnici, tak tito provozovatelé nebudou muset již nic platit.

https://www.byznysnoviny.cz/2019/02/13/okamurova-spd-navrhla-zrusit-autorske-poplatky-za-hudbu-hospodach-ci-nemocnicich/?fbclid=IwAR0yQNUV17Eh64Nny2IIlmGdpQSg1cPBb4TD-jI-Tmy2kJgXrMFbvnC7sPo