Radek Rozvoral: Kauza Sergeje Skripala a původ látky novičok.

10/4 2018

Komentář na informaci webu Independent, který uvedl, že britští vědci z vládních vojenských laboratoří v Porton Down po svém výzkumu nezjistili nic o původu novičoku, kterým měl být otráven agent Sergej Skripal.

Dostal jsem anketní otázku pro ParlamentníListy.cz co říkám na informaci webu Independent, který uvedl, že britští vědci z vládních vojenských laboratoří v Porton Down po svém výzkumu nezjistili nic o původu novičoku, kterým měl být otráven agent Sergej Skripal – nepotvrdili tedy verzi, že novičok byl z Ruska.
„Přesný zdroj jsme nezjistili. Ale poskytli jsme vědecké poznatky vládě, která je spojila s mnoha poznatky z jiných zdrojů a následně z toho udělala nějaký závěr,“ cituje web Independent slova Gary Aitkenheada, šéfa výzkumné laboratoře Porton Down.
ParlamentníListy.cz se dotázaly politiků, co si o tom myslí a zda by měla výše uvedená informace něco změnit ve vztahu k Rusku.

Má odpověď:

„Hnutí SPD od začátku této události prosazuje její řádné vyšetření, jelikož se domníváme, že může nést znaky politické provokace. Také jsme nesouhlasili s tím, aby Česká republika před vyšetřením celého případu přijímala nepřátelské kroky k Rusku, jelikož chemická látka novičok mohla být v minulosti testována v armádách řady evropských zemí, a proto je velice obtížné určit zemi jejího původu. Následná vyjádření některých politiků z takzvaného Demokratického bloku na adresu prezidenta Zemana s tím, že se dopustil velezrady, když dle svých zákonných pravomocí pověřil BIS pátráním po novičoku v ČR, jsou nehoráznou obludností.“