Úvodní stránkaNovinky hlavní stranaOpatření vlády v souvislosti s epidemií covid-19 mají drtivý sociální dopad na mnoho skupin občanů

Aktualita

Opatření vlády v souvislosti s epidemií covid-19 mají drtivý sociální dopad na mnoho skupin občanů

5.3.2021 10:48
Tomio Okamura: Opatření vlády v souvislosti s epidemií covid-19 mají drtivý sociální dopad na mnoho skupin občanů.
V celkem devíti ze 14 krajů se meziročně zvýšil objem nespláceného dluhu ze spotřebitelských úvěrů a půjček. Podle iDnes.cz polovina samoživitelů a samoživitelek si během posledního roku musela vzít půjčku, třetina odložila placenou zdravotní péči. Jedněmi z nejpostiženějších jsou pak rodiče, kteří podnikají jako OSVČ, ale nedosáhli na kompenzace. Takových skupin postižených vládními opatřeními je ale velmi mnoho… Hnutí SPD ve Sněmovně konzistentně nepodpořilo prodloužení nouzového stavu, protože se potvrzuje, že plošné zákazy nejsou cestou a lockdown není řešením. Hnutí SPD navrhlo řadu řešení na zmírnění dopadu na občany ČR, přináší ale i obecné řešení.
Například i lidem pracujícím na dohodu o provedení práce nebo o pracovní činnosti úřady mnohdy nepřiznaly nárok takřka na nic. Bez práce teď nemají kde bydlet ani co jíst a čekají ve frontách před potravinovými bankami. Ty jsou dle ČT nyní více než o polovinu delší, než byly ještě v polovině minulého roku.
Navíc od pondělí kvůli přísnějším opatřením se denní covidová ztráta české ekonomiky pohybuje kolem dvou miliard korun. Při těžkém ekonomickém lockdownu ale půjde o minimálně čtyři miliardy korun, tedy dvojnásobek, uvedl ekonom Lukáš Kovanda.
„Nejlepší odpověď na situaci okolo covidu měl Nový Zéland, nejhorší naopak Brazílie (viz horní z obrázků níže). Zéland má přitom výrazně benevolentnější opatření než Brazílie, lockdown tam zdaleka nebyl tak přísný (viz spodní z obrázků níže). Takže my tu máme přísnější lockdown než Nový Zéland, ale přitom jsme na tom mnohem hůř. Takže to nezávisí na tom, jak přísná tu máme opatření, ale na řadě dalších věcí – a jednou z nich je, zda lidé dobrovolně dodržují opatření. A lze se důvodně obávat, že nálada ve společnosti je taková, že lidé budou z dalších zpřísnění či zákazů jedině otrávení, dodržovat je stejně nebudou a situace se nezlepší, ale ještě si k tomu ochromíme ekonomiku,“ upozorňuje ekonom Lukáš Kovanda.
Hnutí SPD ve Sněmovně konzistentně nepodpořilo prodloužení nouzového stavu, protože se potvrzuje, že plošné zákazy nejsou cestou a lockdown není řešením.
Návrhy řešení SPD:
Je třeba opět zapojit občany jako partnery k řešení situace na základě osobní odpovědnosti za jejich zdraví. Česká republika musí přestat být závislá na rozhodování a jednání orgánů Evropské unie. EU škodí. Je nutné zajistit ze všech zdrojů dostatek účinných vakcín pro rychlou vakcinaci občanů, kteří se chtějí nechat dobrovolně očkovat s důrazem na rizikové skupiny. Dobrovolnou vakcinaci je třeba řešit především s využitím sítě praktických lékařů. Na to, aby se využila síť praktických lékařů, už jsme poprvé upozornili a vyzývali k tomu vládu cca. před dvěma měsíci a až nyní k tomu vláda přistupuje.
Pro rizikové skupiny občanů je také potřeba zdarma poskytnout respirátory FFP2, desinfekce a vitaminy. Je nutné posílit kapacitu nemocnic využitím kapacit lázeňské léčby včetně personálních kapacit těchto organizací.
Okamžitě je nutné na základě zkušeností z praxe zahájit léčbu nákazy funkčními léky, které doporučují lékaři z medicínské praxe. Okamžitě je nutné využít českých testů využitelných k uživatelsky dobrovolnému samotestování. A je nutné podpořit vlastní kapacity pro produkci našich ochranných a preventivních prostředků, abychom nebyli závislí na zahraničí.
Při dodržení jasných preventivních opatření je potřeba umožnit fungování maloobchodu a služeb včetně gastronomických služeb. Lidé si potřebují jít koupit boty, nebo si zajít ke kadeřníkovi a tak dále.
Je také potřeba zajistit pro občany zdarma respirátory FFP2 v hromadné dopravě a také posílit spoje hromadné dopravy, aby docházelo k menší kumulaci občanů. Je potřeba otevřít školy pro výuku za dodržení jasných preventivních opatření s využitím možností dobrovolného samotestování.
Je možné upravit rozvrhy, rozdělit žáky na skupiny a tak podobně. A je také potřeba například stanovit přísná preventivní pravidla pro vstup a pobyt cizinců na území České republiky. Žádní migranti.
2021-03-05T10:26:26+02:00

Aktuality

Ministerstvo školství hrozí rodičům zásahem policistů nebo dokonce sociálních pracovníků

Neděle 18.04.2021|

18.4.2021 10:32 Tomio Okamura: Ministerstvo školství hrozí rodičům zásahem policistů nebo dokonce sociálních pracovníků, pokud jejich děti nebudou dvakrát týdně chodit na testy nebo nosit roušky a současně budou ...

Řecko požaduje po Německu, aby mu zaplatilo reparace za škody způsobené během druhé světové války

Sobota 17.04.2021|

17.4.202 10:05 Tomio Okamura: Řecko požaduje po Německu, aby mu zaplatilo reparace za škody způsobené během druhé světové války. Řecká parlamentní komise odhadla výši válečných škod způsobených Německem na ...

Poslanci ANO, Pirátů, ČSSD, KSČM, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN ve středu 3. března fakticky prosadili takzvané eurodluhopisy

Pátek 16.04.2021|

16.4.2021 10:03 Tomio Okamura: Poslanci ANO, Pirátů, ČSSD, KSČM, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN ve středu 3. března fakticky prosadili takzvané eurodluhopisy. Tedy, že Brusel zadluží i české občany ...

Všechny aktuality

Přidejte se k nám

Přidejte se k nám

Přidejte se k nám

Přidejte se k nám

Vložením osobních údajů souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů

Odebírejtenovinky

Vložením osobních údajů souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů

Zaslat finanční podporu
0
0
0