Stanoviska2020-07-30T10:53:40+02:00

Politické usnesení SPD - 12. 4. 2022

Zavřít

Politické usnesení SPD

Vážení přátelé, toto je aktuální politické usnesení předsednictva hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD), ve kterém upozorňujeme, že vláda Petra Fialy pomáhá více Ukrajincům než občanům České republiky. Česká republika zažívá největší zdražování od roku 1998. Občané dále chudnou, ale vláda Petra Fialy v praxi prokazuje, že se nehodlá „starat o lidi”. Jediné hnutí SPD odmítá vznik americké vojenské základny na území ČR, který prosazuje vláda Petra Fialy. Požadujeme, aby občané rozhodli v referendu. Pokud by se Marine Le Pen stala prezidentkou Francie, byla by to tvrdá rána pro nikým nevolené elitáře z Evropské unie. Ukazuje se, že hnutí STAN je podnikatelsko-politický projekt úzké skupiny lidí. Vládní koalice demobloku zrušením interpelací porušuje Ústavu. Premiér se bojí podívat veřejnosti do očí, protože neřeší chudnutí českých občanů.

1. Vláda Petra Fialy pomáhá více Ukrajincům než občanům České republiky.

Podle dostupných informací k nám přišlo v souvislostí s konfliktem na Ukrajině více než 340 tisíc uprchlíků a bylo jim uděleno více než 275 tisíc víz. Podle sdělení ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky v nedělní Partii na TV Prima se z nich pouhých 10 tisíc hlásí o práci. To jsou pouhá 3 % z celkového počtu. Dochází tak na naše slova, že k nám přišli Ukrajinci, kteří převážně čerpají solidární a humanitární příspěvky z našeho rozpočtu. Navíc, koordinace mezi kraji stále nefunguje a spousta Ukrajinců zde také pobývá mimo registrační systém. Jsou kraje, které jsou přetíženy (Praha, Středočeský kraj) a dále vázne komunikace mezi úřady. Požadujeme opakovaně po vládě předložení strategie pro zvládání této uprchlické krize, jelikož hrozí problémy s udržitelností našeho sociálního, zdravotního a školského systému a sociální pnutí v naší společnosti. Rozumíme obavám našich občanů a považujeme tyto obavy za oprávněné. Hnutí SPD je přesvědčeno, že pomoc ukrajinským uprchlíkům by měla být přiměřená a časově omezená. Vláda Petra Fialy pomáhá více Ukrajincům než občanům České republiky. Řešením zdražování není další přiznávání příspěvků na bydlení našim tzv. nepřizpůsobivým občanům, které navrhuje ministr Jurečka (KDU-ČSL), ale je potřeba přijímat celoplošná opatření pro pomoc všem našim slušným a pracujícím občanům, tak jak to dělají vlády v okolních státech. Vláda Petra Fialy neřeší zdražování a další problémy českých občanů.

2. Česká republika zažívá největší zdražování od roku 1998. Občané dále chudnou, ale vláda Petra Fialy v praxi prokazuje, že se nehodlá „starat o lidi”.

Česká republika má aktuálně třetí nejvyšší inflaci v Evropě ve výši 12,7 %. Občané tak dále chudnou a jejich životní úroveň se snižuje a v důsledku zásadně chybných rozhodnutí vlády se bude dále zhoršovat. Ceny ve spotřebním koši v ČR meziročně vzrostly u pohonných hmot o 31 %, plynu a másla o 30 %, mouky o 25 %, cukru o 24 %, elektřiny o 22 % a mléka o 18 %. Oprávněná nespokojenost veřejnosti roste, téměř polovina obyvatel se musí v současné době výrazně anebo zásadně omezovat ve svých potřebách. Rapidně vzrostl počet nových exekucí a mnoho občanů se ocitá v nouzi. Současná Fialova vláda ale stále odmítá přijmout plošná opatření ve smyslu zastropování cen anebo snížení daní. Vláda navrhla pouze naprosto nedostatečné snížení spotřební daně na benzín a naftu o 1,50 Kč na litr, navíc to má platit až od června do konce září. Návrh musí ještě schválit Parlament. Vláda Petra Fialy (ODS) v praxi prokazuje, že se nehodlá „starat o lidi”, jak prohlásila předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). Musíme společně dotlačit vládu k demisi.

3. Jediné hnutí SPD odmítá vznik americké vojenské základny na území ČR, který prosazuje vláda Petra Fialy. Požadujeme, aby občané rozhodli v referendu.

Vláda Petra Fialy (ODS) chce zřídit v ČR americkou vojenskou základnu s americkými vojáky. Po Velikonocích o tom bude iniciativně v USA jednat ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Hnutí ANO tento návrh vlády podporuje. V nedělní Partii v TV Prima to řekl poslanec, místopředseda hnutí ANO a hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO). Ministr Jurečka v této souvislosti již zmiňuje letiště v Ostravě-Mošnově anebo v Přerově. Zřízení cizí vojenské základny na našem území je zásadním zásahem do samostatnosti naší země. Tento úmysl před volbami současné vládní strany tajily před veřejností. SPD je tedy JEDINOU stranou v Parlamentu, která je proti americké vojenské základně v ČR. Nesouhlasíme s trvalou přítomností jakýkoliv cizích vojsk na území ČR. Říkáme jasné NE CIZÍM ZÁKLADNÁM na našem území a vytvořili jsme i petici proti jejímu zřízení v ČR, kterou lze nalézt na webu zde: https://www.spd.cz/wp-content/uploads/2022/04/Petice-proti-um%C3%ADst%C4%9Bn%C3%AD-americk%C3%A9-vojensk%C3%A9-z%C3%A1kladny-na-%C3%BAzem%C3%AD-%C4%8Cesk%C3%A9-republiky.pdf a kterou mohou naši občané podepsat, aby jí mohl Parlament projednat. Prosazujeme modernizaci a změnu koncepce výstavby naší armády na obranu území našeho státu a našich občanů místo dosavadního pouhého expedičního sboru pro zahraniční mise. Hnutí SPD dlouhodobě prosazuje přijetí funkčního zákona o referendu, ve kterém by občané měli možnost rozhodnout o zásadních společensko-politických a bezpečnostních otázkách směřování naší země, jako je například členství v EU anebo právě zřízení základny cizích vojsk na našem území. Současná vládní koalice ODS, TOP 09, STAN, KDU-ČSL a Pirátů a také hnutí ANO zákon o referendu odmítají. Z toho je naprosto jasné, že si nepřejí, aby občané o čemkoli důležitém rozhodovali, zatímco vláda koná zásadní kroky, které před volbami tajila.

4. Pokud by se Marine Le Pen stala prezidentkou Francie, byla by to tvrdá rána pro nikým nevolené elitáře z Evropské unie.

V neděli proběhlo ve Francii první kolo prezidentských voleb, ve kterém do druhého kola postoupila kandidátka Národního sdružení Marine Le Pen. Hnutí SPD je společně s Národním sdružením a dalšími osmi stranami a jejich 65 europoslanci sdruženo ve společné vlastenecké a euroskeptické frakci Evropského parlamentu s názvem Identita a demokracie (ID). Blahopřejeme proto Marine Le Pen k tomuto skvělému výsledku a držíme jí palce i do kola druhého, které proběhne 24. dubna a ve kterém se utká se současným probruselským liberálním prezidentem Emmanuelem Macronem. Pokud Marine Le Pen, která mj. tvrdě kritizuje Macronovu proimigrační politiku, vyhraje druhé kolo prezidentských voleb, bude to po brexitu a výsledku voleb v Maďarsku a Srbsku další rána pro nikým nevolené elitáře z Evropské unie.

5. Ukazuje se, že hnutí STAN je podnikatelsko-politický projekt úzké skupiny lidí.

Sněmovna se minulý týden mimořádně sešla z podnětu hnutí SPD kvůli provizi europoslance Stanislava Polčáka (STAN) osm milionů v kauze Vrbětice. Polčák žádal osmimilionovou odměnu z veřejných peněz za pomoc při schválení zákona na odškodné za následky výbuchu muničních skladů ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014. Trváme na tom, aby Polčák rezignoval na mandát poslance Evropského parlamentu. Projednávání případu Polčák v Poslanecké sněmovně ale nebylo vůbec zahájeno. Sněmovna totiž neschválila návrh programu mimořádné schůze, protože poslanci koalice SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP 09), Pirátů a STAN jednání o případu Polčák zablokovali. Tím dokázali, že schvalují jeho nemorální jednání. Ukazuje se, že hnutí STAN je podnikatelsko-politický projekt úzké skupiny lidí. Za všechny stačí zmínit podnikání v daňovém ráji na Kypru a v solárním byznysu místopředsedy a stále náměstka hejtmanky Středočeského kraje Věslava Michalika či stáž v USA teď už bývalého poslance Jana Farského. Hnutí STAN se tváří, že hájí zájmy malých obcí, přičemž ale obchoduje se zákony. Hnutí SPD již dlouhodobě navrhuje zavedení přímé volby politiků, což by zároveň umožnilo i jejich odvolávání.

6. Vládní koalice demobloku zrušením interpelací porušuje Ústavu. Premiér Petra Fiala se bojí podívat veřejnosti do očí, protože neřeší chudnutí českých občanů.

Poslanci vládní koalice SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP 09), Pirátů a STAN zrušili minulý týden ústní interpelace na premiéra a ministry vlády, takže opoziční poslanci je nemohou donutit k vysvětlení jejich činnosti. Přestože je vláda Petra Fialy (ODS) u moci již více než 100 dnů, tak ústní interpelace proběhly za celou dobu pouze třikrát. Každý poslanec přitom složil slib, že bude dodržovat Ústavu ČR. V ní je jasně uzákoněno, že vláda je odpovědná Poslanecké sněmovně. Zrušení interpelací z minulého týdne je tedy podle hnutí SPD porušením Ústavy ČR. Premiér Fiala se vyhýbá interpelacím, aby nemusel odpovídat v přímém přenosu na otázky opozičních poslanců, jak a kdy chce vláda řešit zejména migrační krizi, rostoucí ceny energií, pohonných hmot, potravin, hypoték a krotit inflaci. Poslanci vládní pětikoalice tímto krokem dokázali, že se nemohou podívat veřejnosti do očí. Pro poslanecký klub SPD je takový postup zcela nepřijatelný.

Politické usnesení SPD - 5. 4. 2022

Zavřít

Politické usnesení SPD

Vážení přátelé, toto je aktuální politické usnesení předsednictva hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD), ve kterém upozorňujeme, že vláda chce přijmout 600 tisíc ukrajinských uprchlíků, aniž představila plán na zvládnutí této situace. Zdravotní systém je již před kolapsem a stát nemá další kapacity. Vláda Petra Fialy nese plnou odpovědnost za to, že zásobníky plynu jsou naplněny na pouhých 10 % a nemáme dostatečné zásoby plynu. Více než milion českých domácností míří do energetické chudoby, ale vláda Petra Fialy (ODS) na ně kašle. Na rozdíl od poslankyně Pekarové Adamové si myslíme, že by se vláda měla starat o lidi. Gratulujeme vlastenci Viktoru Orbánovi k vítězství v maďarských volbách. Podporujeme projekt V4 a odpor proti diktátu Bruselu. Vláda neřeší drakonický nárůst cen pohonných hmot. Poslancům SPD se podařilo sehnat podpisy ke svolání schůze Sněmovny ohledně provize osm milionů korun z veřejných peněz pro europoslance STAN Polčáka. Ať předseda STAN Rakušan celou věc vysvětlí. Hnutí SPD podporuje mírová jednání a ukončení válečného konfliktu na Ukrajině. Proběhlo pracovní setkání zástupců vedení regionálních organizací SPD, které řešilo přípravu na komunální a senátní volby a podpořilo přijímání vlasteneckých občanů do SPD.

1. Vláda Petra Fialy chce přijmout do ČR 600 tisíc ukrajinských uprchlíků. Zdravotní systém je již před kolapsem a stát nemá další kapacity.

Ukrajinských uprchlíků je u nás již více než 320 tisíc a další stále přicházejí. Podle krizových plánů je náš stát schopen přechodně zvládat uprchlickou krizi do dvou procent populace, což je 200 tisíc uprchlíků. Tento počet je ale již dávno překonán, přičemž představitelé vládní koalice hovoří o neomezeném přijímání uprchlíků a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) již hovoří o možném příchodu 500 až 600 tisíc Ukrajinců a jejich integraci a začlenění do společnosti. Vláda Petra Fialy (ODS) nemá ani po více než měsíci připravený žádný plán,  chybí koordinace mezi kraji, ve školách chybí kapacity, což vzbuzuje nespokojenost českých rodičů a oprávněné obavy o vzdělání jejich dětí, a náš zdravotní systém je již před kolapsem, konkrétně v oblastech dětského lékařství a léčení vzácných nemocí. Dále také klesá úroveň poskytování dlouhodobě odkládané zdravotní péče pro naše občany způsobená situací kolem covidu. Občané si také stěžují na to, že jsou u lékaře přednostně ošetřováni Ukrajinci na úkor našich potřebných občanů. Fialova vláda lhala, když našim občanům veřejně tvrdila, že se jich nouzový stav nebude týkat. Opak je pravdou. Celkové náklady českého státu na zvládání migrační vlny se již po jednom měsíci vyšplhaly na desítky miliard korun. Současná vláda dává svými kroky přednost Ukrajincům před českými občany, například pravidly pro ubytování uprchlíků. Hnutí SPD je pro pomoc uprchlíkům z Ukrajiny, avšak pouze na nezbytně nutnou dobu a po skončení konfliktu by se měli vrátit zpět budovat svoji zemi. Hrozí kolaps našeho sociálního a zdravotního systému a velké sociální pnutí v naší společnosti. Rozumíme obavám našich občanů a považujeme tyto obavy za oprávněné. Požadujeme po Fialově vládě, aby konečně předložila strategii pro zvládání této uprchlické vlny. Ptáme se, kde chce vláda Petra Fialy (ODS) vzít v současném deficitním rozpočtu, který má jen za letošní rok schodek 280 miliard korun, peníze na dlouhodobou integraci 600 tisíc ukrajinských uprchlíků? Hnutí SPD odmítá pod pláštíkem nouzového stavu další zadlužování státu na úkor našich občanů, kteří to ale nakonec všechno zaplatí v rostoucích cenách všeho. Nouzový a válečný stav je na Ukrajině, a nikoliv u nás. To je názor SPD.

2. Vláda Petra Fialy nese plnou odpovědnost za to, že zásobníky plynu jsou naplněny na pouhých 10 % a nemáme dostatečné zásoby plynu.

„Pokud by Rusko okamžitě zastavilo dodávky plynu, situace v České republice by prakticky neměla řešení”, řekl minulý čtvrtek poslancům ve Sněmovně náměstek ministra průmyslu a obchodu René Neděla. Ceny plynu mohou vzrůst v průběhu krátké doby na násobky dnešních cen. Premiér Fiala (ODS) přitom před týdnem tvrdil, že když Rusko zastaví dodávky plynu, tak to pro nás žádný problém není. Premiér Fiala je tedy podle všeho nekompetentní a zřejmě lže. Česká republika je totiž závislá na plynu z Ruska z více než 90 %. Současná vláda nese plnou odpovědnost za to, že naše zásobníky plynu jsou naplněny na pouhých 10 % a celkově máme plyn na 26 dnů (podle počasí). Pokud by došlo ze strany Ruska skutečně k přerušení dodávek plynu, potom by nastala pro Českou republiku kritická situace. Přednostně by byly dodávky plynu pouze do subjektů kritické infrastruktury (nemocnice, zdravotnická zařízení) a do 2,6 milionu domácností. V podstatě by se tím zastavily dodávky do průmyslových podniků a došlo by i ke ztrátě pracovních míst. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN), který má energetiku v gesci, s novináři ale nekomunikuje a pokud dělá tiskové konference, tak bez dotazů novinářů. To je v této situaci, kdy mají lidé oprávněné obavy a žádají informace, doslova skandální. Podle hnutí SPD je potřeba zajistit energetickou a potravinovou soběstačnost České republiky a dostavět nové bloky jaderných elektráren v Dukovanech a Temelíně a zajistit strategické zásoby plynu. Vláda Petra Fialy (ODS) není vládou odborníků, a proto by měla podat demisi!

3. Více než milion českých domácností míří do energetické chudoby, ale vláda na ně kašle. Na rozdíl od předsedkyně vládní TOP 09 Pekarové Adamové si myslíme, že by se vláda měla starat o lidi.

Více než milion českých domácností míří do energetické chudoby, ale vláda Petra Fialy (ODS) na ně kašle. Domácnosti se podle zjištění Českého statistického úřadu také obávají, že pokračující bezprecedentní růst cen a důsledky válečného konfliktu na Ukrajině povedou ke zhoršení celkové ekonomické situace i jejich vlastní finanční situace v období následujících dvanácti měsíců. Koaliční vláda SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP 09), Pirátů a STAN dosud nepřijala, na rozdíl od okolních států, žádná plošná řešení na pomoc našim občanům se zdražováním energií, potravin a bydlení. Hnutí SPD navrhuje po vzoru okolních států snížit daně či zastropovat ceny na energie, vybrané základní potraviny, pohonné hmoty a na hypotéky.  Nespokojenost občanů s nečinností vlády stoupá. Tím, že se vláda od dubna rozhodla navýšit životní a existenční minimum o 10 % částečně pomůže pouze přibližně 5% občanů. Hnutí SPD podporuje zvýšení životního a existenčního minima, ale zvýšení by mělo být o 15 % tak, aby se zohlednil i růst inflace za minulý rok, kdy se životní minimum nezvyšovalo. Pomohli bychom tak více slušným a pracujícím rodinám a domácnostem. Podle ekonomů se může inflace koncem roku vyšplhat i na 14 %. Zároveň odmítáme arogantní výrok předsedkyně Poslanecké sněmovny a vládní TOP 09 Markéty Pekarové Adamové, která v televizi Prima prohlásila, že „vlády se nemají starat o lidi…”.

4. Vláda neřeší drakonický nárůst cen pohonných hmot. Podporujeme požadavky dopravců na snížení daně z pohonných hmot, protože zdražení dopravy citelně zdražuje úplně vše.

V pondělí proběhl protest dopravců, ve kterém hrozili blokádou vybraných hlavních tepen velkých měst a dálnic a také hraničních přechodů. Byla to reakce na skutečnost, že vláda SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP 09), Pirátů a STAN dlouhodobě neřeší situaci v souvislosti s drakonickými cenami pohonných hmot, přičemž drtivá většina sousedních zemí pomoc svým dopravcům i občanům již schválila. Mezi hlavní požadavky dopravců patří zejména zastropování cen nafty a snížení sazby spotřební daně z nafty o 5 Kč/l do 30. června letošního roku. Hnutí SPD souhlasí s požadavky dopravců, které jsou podle nás legitimní. Vláda Petra Fialy (ODS) by si měla uvědomit jasné propojení mezi dopravou a cenovou hladinou, protože doprava je páteří české ekonomiky. Zdražování pohonných hmot není ale jediným problémem české autodopravy. Jedná se pouze o špičku pomyslného ledovce. Česká doprava už nadále není schopna za stejných cenových podmínek při daných odvodech státu (spotřební daň, silniční daň, mýto, odvody za zaměstnance) a při míře zdražení veškerých vstupů (údržba vozidel, citelné zdražení nákladní techniky a zaměstnanců, energie) vykonávat své služby. Zdražení poskytování služeb nákladních dopravců zároveň znamená citelné zdražení veškerého zboží pro konečného spotřebitele. To hnutí SPD odmítá a vyzývá vládu Petra Fialy (ODS), aby svými regulačními nástroji situaci našich dopravců i občanů urychleně řešila.

5. Gratulujeme vlastenci Viktoru Orbánovi k vítězství ve volbách. Podporujeme projekt V4 a odpor proti diktátu Bruselu.

V neděli proběhly v Maďarsku parlamentní volby, ve kterých opět drtivě a podle očekávání vyhrála nejsilnější parlamentní strana FIDESZ premiéra Viktora Orbána, který tak bude již po čtvrté za sebou premiérem. Hnutí SPD blahopřeje vlasteneckému a pronárodnímu Viktoru Orbánovi k vítězství, které je výsledkem vlasteneckého programu strany FIDESZ. Hnutí SPD podporuje spolupráci Visegrádu (V4) a zemí střední Evropy. Maďaři poznali, že pod vedením Viktora Orbána se na poli EU nebojí prosadit svůj vlastní názor a nebojí se říct Bruselu NE!

6. Poslancům SPD se podařilo sehnat podpisy ke svolání mimořádné schůze Sněmovny ohledně Polčákovy provize osm milionů. Ať předseda STAN Rakušan celou věc vysvětlí.

Poslaneckému klubu SPD se podařilo shromáždit dostatečný počet podpisů na svolání mimořádné schůze Sněmovny na tento čtvrtek 7. dubna za účelem projednání politického podnikání místopředsedy hnutí STAN, europoslance a advokáta Stanislava Polčáka. Polčák totiž za téměř osmimilionovou provizi z veřejných peněz prosazoval v minulém volebním období zákon o odškodnění pro obce za výbuch ve Vrběticích. Také si účtoval z veřejných peněz za setkání s poslanci ve Sněmovně 47 tisíc korun za hodinu. To, že má za prosazení zákona Polčák slíbenou mnohamilionovou provizi, ale nikomu ve Sněmovně předem před hlasováním o zákonu neřekl. Polčák sice rezignoval na funkci místopředsedy hnutí STAN, nicméně stále odmítá rezignovat na štědře placenou funkci europoslance. Budeme požadovat, aby ministr vnitra a předseda hnutí STAN Vít Rakušan tuto záležitost před Sněmovnou objasnil a vysvětlil. Pro SPD je tento Polčákův postup zcela nemorální a nepřijatelný! Hnutí SPD dlouhodobě navrhuje zákon o přímé volbě a odvolatelnosti politiků a jejich hmotné odpovědnosti, který by tuto a podobné situace umožnil řešit. Stávající vládní koalice Petra Fialy (ODS) nám jej však opakovaně odmítá zařadit na pořad schůze, projednat a schválit.

7. Hnutí SPD podporuje mírová jednání a ukončení válečného konfliktu na Ukrajině.

Minulý týden proběhlo další kolo rusko-ukrajinských mírových rozhovorů, které podle vyjádření jednotlivých aktérů zaznamenaly jistý pokrok. Prohlásil to šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov. Kyjev podle něj dal najevo „podstatně větší pochopení” situace na Krymu a v Donbasu. Podle dostupných informací panuje shoda nad neutrálním a nejaderným statusem Ukrajiny, zákazem cizích vojenských základen a odmítnutí umístění cizích vojsk a jakýchkoli útočných raketových zbraní na území Ukrajiny. Pořádání cvičení za účasti cizích vojsk má být pouze se souhlasem garantujících států včetně Ruska a má vzniknout systém mezinárodních bezpečnostních záruk pro neutrální Ukrajinu. Všech těchto dohod bylo dosaženo při minulých jednáních v Istanbulu. Zbývá tedy najít shodu v otázkách postavení Krymu a Donbasu a tyto body je potřeba dořešit. Hnutí SPD podporuje mírová jednání a ukončení válečného konfliktu. Válka ale neskončí dříve, pokud se budou i nadále dovážet zbraně a munice na Ukrajinu, jak činí i vláda Petra Fialy (ODS).

8. Proběhlo pracovní setkání zástupců vedení regionálních organizací SPD, které řešilo přípravu na komunální a senátní volby a podpořilo přijímání vlasteneckých občanů do SPD.

V sobotu 2. dubna proběhlo v Praze další pracovní setkání zástupců vedení regionálních organizací našeho vlasteneckého hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD). Hlavním tématem byly podzimní komunální a senátní volby. Cílem byla výměna zkušeností v rámci přípravy na maximální úspěšný výsledek hnutí. Zároveň jsme konstatovali, že je nutné otevřít hnutí SPD pro vlastenecky smýšlející občany v regionech a získávat je pro program našeho hnutí, dále zkvalitňovat členskou základnu a zřizovat další oblastní a místní kluby v místech, kde je naše velká voličská podpora. To jsou závěry z tohoto grémia, kterého se zúčastnilo více než 200 delegátů ze všech Regionálních klubů SPD napříč republikou.

Politické usnesení SPD - 29. 3. 2022

Zavřít

Politické usnesení SPD

Vážení přátelé, toto je aktuální politické usnesení předsednictva hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD), ve kterém žádáme vládu Petra Fialy, aby konečně oznámila, kde je strop pro přijímání uprchlíků z Ukrajiny. Sám premiér uznal, že je ČR již na samé hraně svých kapacit. Čeští občané i nadále platí kvůli nečinnosti vlády předražené ceny energií, pohonných hmot a potravin. Chléb může stát až 60 korun. Shromažďujeme podpisy pro mimořádnou schůzi Sněmovny kvůli provizi osm milionů korun z veřejných peněz, kterou požadoval europoslanec STAN Stanislav Polčák. Prosazujeme přímou volbu a odvolatelnost politiků. Budeme hlasovat proti vládou navrhovanému nelegálnímu prodloužení nouzového stavu. Hnutí SPD i nadále odmítá vyvážení zbraní a munice na Ukrajinu. Prosazujeme mírová jednání u kulatého stolu, a nikoliv válku.

1. Žádáme vládu Petra Fialy, aby konečně oznámila, kde je strop pro přijímání uprchlíků z Ukrajiny. Sám premiér uznal, že je ČR již na samé hraně svých kapacit.

V současné době evidujeme na našem území již více než 320 tisíc uprchlíků z Ukrajiny a další stále přicházejí. Vládní představitelé říkají, že se mají přijímat uprchlíci ze 45 milionové Ukrajiny neomezeně a že jich u nás většina zůstane natrvalo. Přitom si zároveň premiér Petr Fiala (ODS) protiřečí, když tvrdí, že Česká republika je již na samé hraně svých kapacit, který je podle něj ve výši dvou procent domácí populace pro republiku zvladatelný. Tato hranice je již však dávno překonána. Hnutí SPD žádá vládu, aby konečně oznámila plán, a kde je strop pro přijímání uprchlíků. Pomáhat uprchlíkům z Ukrajiny je podle nás správné, ale pouze přiměřeně, na nezbytně nutnou dobu a po ukončení konfliktu na Ukrajině by se měli vrátit zpět budovat svoji rodnou zemi. V tomto se postoj SPD zásadně liší od postoje Fialovy vlády a hnutí ANO. Vláda stále nepřichází se zásadními opatřeními ve způsobech přijímání uprchlíků a naše republika tuto situaci nebude schopna ekonomicky a sociálně zvládnout. Naši občané mají oprávněné obavy o udržitelnost našeho zdravotního a sociálního systému, situaci na pracovním trhu, ve školství a trápí je zdražování. Fialova vláda odmítá řešit problémy českých občanů, a to je špatně.

2. Čeští občané i nadále platí kvůli nečinnosti vlády předražené ceny energií, pohonných hmot, potravin a bydlení. Chléb může stát až 60 korun.

Válečný konflikt na Ukrajině má vliv i na rostoucí ceny pšenice v České republice. Ukrajina je známá jako „obilnice” Evropy, ale kvůli probíhajícímu válečnému konfliktu bude ohroženo její pěstování. Česká republika by proto měla podle Svazu pekařů a cukrářů zásadně omezit vývoz pšenice, jejíž cena se právě kvůli bojům na Ukrajině meziročně zdvojnásobila. Běžný chléb by tak mohl stát letos i 60 korun. Prudké zdražení pšenice dále prohlubuje problémy pekařů, kteří se potýkají s rostoucími cenami energií nebo pohonných hmot, a čelí tak existenčním problémům. Pšenice se v současné době obchoduje v průměru 11 tisíc korun za tunu, přičemž  loni v březnu stála tuna 5 500 korun. Pro hnutí SPD je zcela nepřijatelné, abychom pšenici vyváželi a doma přitom byli naši pekaři nuceni pečivo pro občany zdražovat. Opakovaně vyzýváme současnou vládu Petra Fialy (ODS), aby konala. Čeští občané i nadále platí kvůli nečinnosti vlády předražené ceny energií, pohonných hmot a potravin, přestože velkoobchodní cena plynu za čtrnáct dnů klesla zhruba o 70 %. Koaliční vláda SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů a STAN tak nechává české občany v čím dál větších existenčních problémech, přičemž i nadále se všechno pro naše občany zdražuje a naši občané dále chudnou. To je pro SPD nepřijatelné a tato vláda by měla podat demisi.

3. Shromažďujeme podpisy pro mimořádnou schůzi Sněmovny kvůli Polčákově provizi osm milionů. Prosazujeme přímou volbu a odvolatelnost politiků.

Europoslanec a advokát v jedné osobě Stanislav Polčák (STAN), u kterého se provalilo, že za 8 milionovou provizi z veřejných peněz prosazoval zákon o odškodnění pro obce za výbuch ve Vrběticích, stále odmítá rezignovat na funkci europoslance. Podle serveru Seznam Zprávy měl Polčák od čtyř dotčených obcí požadovat provizi v celkové výši celkem 7,75 miliónu korun. Navíc se ukázalo, že si účtoval i za setkání s poslanci SPD ve Sněmovně 47 tisíc korun za hodinu. To, že má za prosazení zákona Polčák slíbenou milionovou provizi ale nikomu ve Sněmovně předem před hlasováním neřekl. Poslanecký klub SPD požadoval minulý týden na řádné schůzi Sněmovny, aby se Sněmovna tímto zabývala a aby ministr vnitra a předseda hnutí STAN Vít Rakušan tuto záležitost vysvětlil. Sněmovna ale hlasy koalice SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů a STAN tento požadavek odmítla. Pro SPD je tento Polčákův postup zcela nemorální a nepřijatelný! Proto Poslanecký klub SPD shromažďuje potřebné podpisy na mimořádnou schůzi Sněmovny, aby byla tato věc ve Sněmovně řádně projednána a vysvětlena. Hnutí SPD dlouhodobě navrhuje zákon o přímé volbě a odvolatelnosti politiků a jejich hmotné odpovědnosti, který by tuto a podobné situace umožnil řešit. Stávající vládní koalice Petra Fialy nám jej opakovaně odmítá zařadit na pořad schůze, projednat a schválit.

4. Budeme hlasovat proti vládou navrhovanému nelegálnímu prodloužení nouzového stavu.

Odmítáme vládou navržené prodloužení nouzového stavu, který vláda Petra Fialy vyhlásila od 4. března 2022 na dobu 30 dnů. V současné době jej vláda „SPOLU” (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) Pirátů a STAN požaduje prodloužit nikoliv o dalších 30, ale rovnou o dalších 58 dnů. Prodloužení o více než 30 dnů najednou je ale nejen podle našeho názoru, ale i podle většiny ústavních právníků nelegální. Vyhlášení nouzového stavu je zcela mimořádný krizový stav, který v případě vyhlášení anebo jeho prodloužení dává vládě a hejtmanům zcela mimořádné pravomoci. Hnutí SPD odmítá nejen nouzový stav, ale zároveň dávat této vládě a hejtmanům bianko šek na další dva měsíce, aby tak mohli mj. nařizovat hoteliérům a osobám poskytujícím ubytovací služby, aby nuceně poskytovali i nadále svoje ubytovací kapacity ve prospěch uprchlíků a mohly být také vládou prováděny nákupy bez výběrových řízení. Veškerá opatření lze řešit prostřednictvím mnohem mírnějších opatření stávající krizové legislativy, než je nouzový stav (např. vyhlášením stavu nebezpečí). Proto bude Poslanecký klub SPD hlasovat proti prodloužení nouzového stavu, kterým i předchozí Babišova vláda v průběhu posledních dvou let plýtvala a zneužívala jej. V této souvislosti připomínáme, že také hnutí ANO souhlasí s prodloužením stávajícího nouzového stavu. Hnutí SPD je tak jedinou stranou ve Sněmovně, která nesouhlasí s nouzovým stavem.

5. Hnutí SPD i nadále odmítá vyvážení zbraní a munice na Ukrajinu. Prosazujeme mírová jednání u kulatého stolu, a nikoliv válku.

Minulý týden proběhl mimořádný summit NATO kvůli válečnému konfliktu na Ukrajině. Summit odsoudil ruskou agresi a mj. rozhodl o posílení svého východního křídla na Slovensku, Maďarsku, Rumunsku a v Bulharsku. Dále se představitelé zúčastněných států dohodli na tom, že státy NATO Ukrajině poskytnou další vojenskou podporu. Následně na tento summit navázal summit Evropské unie, který navštívil americký prezident Joe Biden, který tak chtěl dokázat jednotu Západu vůči Moskvě. Hnutí SPD i nadále odmítá vyvážení zbraní a munice na Ukrajinu. Prosazujeme mírová jednání u kulatého stolu, a nikoliv válku. Hnutí SPD proto vítá vyjádření Maďarska, které prostřednictvím svého ministra zahraničí Pétera Szijjártó prohlásilo, že bude vetovat rozhodnutí EU, pokud se rozhodne zakázat dovoz energie z Ruské federace, zavést bezletovou zónu na Ukrajinou, či vyslat na Ukrajinu vojenské jednotky. V SPD zastáváme názor, že v rámci Visegrádu je třeba budovat silné, suverénní a národní státy a armády, které budou schopny bránit naše území.

Politické usnesení SPD - 22. 3. 2022

Zavřít

Politické usnesení SPD

Vážení přátelé, toto je aktuální politické usnesení předsednictva hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD), ve kterém upozorňujeme, že čeští občané stále platí kvůli nečinnosti vlády Petra Fialy předražené ceny energií, pohonných hmot a potravin, přestože velkoobchodní cena plynu od začátku minulého týdne klesla zhruba o 70 %. Odmítáme nastupující totalitu, protiústavní potlačování občanských práv a cenzuru. Nechceme politické procesy a politické vězně v České republice. Prosazujeme pomoc uprchlíkům z Ukrajiny na nezbytně nutnou dobu a nesmí docházet ke snížení úrovně kvality života našich občanů a také ke snížení úrovně poskytování zdravotní péče. Budeme hlasovat proti prodloužení nouzového stavu. Odmítáme, aby mohla vláda lidem nařídit ubytování uprchlíků. Vláda schválila pobyt vojáků NATO na našem území. Hnutí SPD odmítá cizí vojenské základny i pobyt zahraničních vojáků na našem území. Podpoříme vyslání českých vojáků na Slovensko, pokud nedojde k jejich zneužití pro eskalaci konfliktu na Ukrajině.

1. Čeští občané stále platí kvůli nečinnosti vlády Petra Fialy předražené ceny energií, pohonných hmot a potravin, přestože velkoobchodní cena plynu od začátku minulého týdne klesla zhruba o 70 %.

Čeští občané stále platí předražené ceny energií, přestože velkoobchodní cena plynu pro evropský trh od začátku minulého týdne klesla zhruba o 70 %. Z maxima, kdy v jednu chvíli jedna megawatthodina stála kolem 345 eur (8550 korun), cena do poloviny minulého týdne klesla na 102 eur/MWh (2600 korun). Lidé v ČR ale i tak kvůli nečinnosti současné vlády Petra Fialy musí nadále platit spekulativně předražené ceny energií, pohonných hmot a potravin, zatímco vlády ostatních evropských zemí občanům účinně pomáhají a zlevňují. Ceny pohonných hmot (PHM) v České republice jsou také stále vysoké. Přestože cena ropy na světových trzích poklesla v mezitýdenním srovnání ze 128 US dolarů na 102 US dolarů za barel, ceny PHM na našich čerpacích stanicích poklesly pouze minimálně. V celostátním průměru tak stále stojí litr nafty 48 korun a litr benzínu 46 korun a tyto ceny jsou stále o čtvrtinu vyšší než před měsícem. Vláda Petra Fialy (ODS) na rozdíl od jiných evropských vlád nenavrhla žádné funkční řešení, jelikož vládou navržené skončení povinného přimíchávání biopaliv do PHM a zrušení silniční daně ve skutečnosti žádný vliv na snižování ceny PHM pro naše občany nepřináší. Koaliční vláda SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů a STAN tak nechává české občany v čím dál větších existenčních problémech, přičemž i nadále se všechno pro naše občany zdražuje a naši občané dále chudnou. Přitom Fialova vláda má k dispozici regulační nástroje podobné jako Polsko anebo Maďarsko, anebo další evropské státy. Vláda ale dokazuje, že je neschopná a není občanům prospěšná a dostatečně nereaguje na zdražování a na energetickou krizi. Taková vláda právem ztratí důvěru občanů, protože nehájí jejich zájmy, a měla by proto podat demisi.

2. Odmítáme nastupující totalitu, protiústavní potlačování občanských práv a cenzuru. Nechceme politické procesy a politické vězně v České republice.

Zásadně odmítáme protiústavní potlačování občanských práv tak, jak je provádí současná vláda pětikoalice Petra Fialy, aby tak znemožnila kritiku vlastní neschopnosti řešit skutečné problémy českých občanů a udržela monopolní postavení svých lží. Odmítáme cenzuru pod falešnou záminkou, že „Česká republika je ve válce”. Je to lež, válečný stav u nás vyhlášen nebyl a argumentace o hybridní válce se dá zneužít kdykoliv. Pojem dezinformace není nikde definován a umožňuje snadné zneužití na umlčení kritiky. Předmětem vládních sankcí nejsou prokazatelné lži, ale jiné názory a publikování faktů, která jsou potlačována. Současná vláda navíc vyhrožuje sankcemi za slovní projevy pod falešnými záminkami, zatímco vládní lživá propaganda pokračuje. Nechceme politické procesy a politické vězně v České republice. Nesmíříme se s potlačováním demokracie a plíživým nástupem totality v České republice. Hnutí SPD bude nadále bojovat za svobodu a demokracii v ČR.

3. Prosazujeme pomoc uprchlíkům z Ukrajiny na nezbytně nutnou dobu a nesmí docházet ke snížení úrovně kvality života našich občanů a také ke snížení úrovně poskytování zdravotní péče.

Česká republika zažívá největší migrační vlnu ve své historii. V současné době evidujeme na našem území téměř 300 tisíc utečenců z Ukrajiny a další stále přicházejí. Osmkrát větší Německo jich přitom hlásí 200 tisíc. Situace je velmi vážná a bude jenom horší. Pomáhat uprchlíkům z Ukrajiny je podle nás správné, ale pouze přiměřeně a na nezbytně nutnou dobu a po ukončení konfliktu na Ukrajině by se měli vrátit zpět budovat svoji rodnou zemi. Pokud nebudou v nejbližších dnech z úrovně vlády přijatá zásadní opatření ve způsobech přijímání, bude naše republika ekonomicky a sociálně v obrovských problémech. Opakovaně vyzýváme vládu, aby představila, jaký má plán. Vláda Petra Fialy ale žádný plán nemá. Naši občané mají oprávněné obavy o udržitelnost našeho zdravotního systému, sociálního systému, situaci na pracovním trhu, ve školství a trápí je zdražování, které Fialova vláda odmítá řešit. Je správné pomáhat, ale nesmí docházet ke snížení úrovně kvality života našich občanů a také ke snížení úrovně poskytování zdravotní péče a dlouhodobě odkládaných výkonů.

4. Budeme hlasovat proti prodloužení nouzového stavu. Odmítáme, aby mohla vláda lidem nařídit ubytování uprchlíků.

Odmítáme vládou navržené prodloužení nouzového stavu, který vláda Petra Fialy vyhlásila od 4. března 2022 na dobu 30 dnů. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) zároveň tímto oznámením lhal, že se to našich občanů nebude týkat. Opak je pravdou. Pokud je totiž vyhlášen nouzový stav, tak lze např. nařizovat hoteliérům a osobám poskytujícím ubytovací služby, aby poskytli svoje ubytovací kapacity ve prospěch uprchlíků. Také mohou být prováděny nákupy bez výběrových řízení. Hnutí SPD odmítá nouzový stav. Veškerá opatření lze řešit prostřednictvím stávající krizové legislativy mnohem mírnějšími opatřeními, než je nouzový stav (např. vyhlášením stavu nebezpečí). S hoteliéry může vláda a hejtmani o ubytování v jejich ubytovacích zařízeních jednat, a nikoliv jim to nařizovat. Takto je to ovšem pro vládu pohodlnější, a to SPD odmítá.

5. Vláda schválila pobyt vojáků NATO na našem území. Hnutí SPD odmítá cizí vojenské základny i pobyt zahraničních vojáků na našem území.

Fialova vláda koalic SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů a STAN na konci února v tajném režimu schválila, že na českém území mohou až po dobu 60 dnů působit až dvě stovky cizích vojáků. Upozornil na to server Aktuálně.cz, podle kterého to mohou využívat síly rychlé reakce NATO. Usnesení vláda odtajnila až na začátku března. V současné době probíhají s ohledem na ozbrojený konflikt na Ukrajině také úvahy o trvalém umístění vojsk NATO na našem území. Předsednictvo vládního hnutí STAN se dokonce usneslo na tom, že schvaluje záměr změny české Ústavy tak, aby bylo v Ústavě nově napsáno trvalé zakotvení naší země v NATO včetně možnosti trvalého pobytu cizích vojsk NATO na našem území. Hnutí SPD tyto úvahy odmítá. Říkáme jasné NE jakýmkoli cizím základnám na našem území. Říkáme také jasné NE pobytu zahraničních vojáků na našem území, byť na dobu dvou měsíců. Hnutí SPD dlouhodobě prosazuje přijetí funkčního zákona o referendu, ve kterém by občané měli možnost hlasovat o všech důležitých politických otázkách. Současná vláda nám ale dlouhodobě odmítá zařadit náš návrh zákona o obecném referendu na jednání Sněmovny.

6. Podpoříme vyslání českých vojáků na Slovensko, pokud nedojde k jejich zneužití pro eskalaci konfliktu na Ukrajině.

Sněmovna bude tento týden schvalovat vyslání až 650 českých vojáků na Slovensko. Vyslání je se souhlasem Slovenska, které nám v této souvislosti nabídlo roli vedoucího státu v rámci tohoto bojového uskupení, ve kterém mají být také vojáci z Německa, Polska, Nizozemí, Slovinska a USA. Protože se jedná historicky o území našeho společného státu, nám nejbližší národ, Slovensko souhlasí a jedná se také o stát Visegrádské čtyřky, které jsou našimi nejbližšími partnery, tak toto vyslání podpoříme, avšak žádáme vládu, aby vyjasnila, jaké úkoly budou naši vojáci plnit. Ministerstvo obrany na Ukrajinu již poslalo výzbroj za cca 750 milionů korun a chystá se darování dalšího materiálu až za 1 miliardu korun. S tím SPD nesouhlasí, jelikož takové akce vedou pouze k další eskalaci bojů a tím k dalším lidským ztrátám i na straně ukrajinských vojáků. Chceme mír a diplomatické řešení vedoucí k zastavení bojů, a nikoliv další lidské oběti na Ukrajině.

Politické usnesení SPD - 15. 3. 2022

Zavřít

Politické usnesení SPD

Vážení přátelé, toto je aktuální politické usnesení předsednictva hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD), ve kterém upozorňujeme, že vláda Petra Fialy neřeší extrémní zdražování a české občany nechala na holičkách, zatímco vlády ostatních zemí Evropy lidem pomáhají. V ČR je nyní v přepočtu na počet obyvatel dvakrát více uprchlíků, než mělo Německo v době vrcholící imigrační krize. Hnutí SPD podporuje mírová jednání mezi Ruskem a Ukrajinou. Chceme mír, a nikoliv válku. Konflikt na Ukrajině ukazuje všechny slabiny ČR, jako jsou naprosto nedostatečná energetická, surovinová a potravinová soběstačnost a nezávislost. Vláda Petra Fialy se snaží protlačit korespondenční volbu, která je ohrožením demokracie a napomáhá manipulacím.

1. Vláda Petra Fialy neřeší extrémní zdražování a české občany nechala na holičkách, zatímco vlády ostatních zemí Evropy lidem pomáhají.

Neschopnost Fialovy vlády řešit zdražování přichází naše občany doslova pěkně draho. Lidé v ČR musí platit předražené ceny energií, pohonných hmot a potravin, zatímco vlády ostatních evropských zemí občanům účinně pomáhají a zlevňují. Polsko snížilo DPH na pohonné hmoty z 23 na 8 %, DPH na základní potraviny a plyn na 0 % a elektřinu na 5 %. Maďarsko reguluje ceny potravin a zastropovalo cenu pro pohonné hmoty. Francie limituje zvyšování cen elektřiny a vrací 100 eur šesti milionům domácností. Belgie snížila DPH na elektřinu z 21 % na 6 % od 1. března do 1. července letošního roku. Nizozemí snížilo daně za energie pro 8 milionů domácností. Španělsko také snižuje daně. Bulharsko zmrazilo ceny elektřiny a dalších položek. Rakousko pozastavuje ekologickou daň a vynakládá 1,7 miliardy eur na zmírnění dopadů stoupajících cen elektřiny. Ceny pohonných hmot (PHM) v České republice stouply za poslední týden v průměru již na 50 korun za litr nafty a 47 korun za litr benzínu. Vláda Petra Fialy (ODS) jako „řešení” navrhla skončení povinného přimíchávání biopaliv do pohonných hmot a zrušení silniční daně, což ale ve skutečnosti žádné řešení zdražování není. Ukončení povinnosti přimíchávání biopaliv není povinné a nepochybně bude pokračovat, a navíc by zlevnilo jeden litr pohonných hmot pouze zhruba o jednu korunu. Zrušení silniční daně se dokonce týká pouze vozidel podnikatelů. Tato daň se vypočítává podle objemu motoru a je v rozmezí 1 200 až 4 200 korun za rok. Zrušení silniční daně se netýká všech občanů. Koaliční vláda SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů a STAN nechává české občany na holičkách. Nadále se všechno pro naše občany zdražuje. Inflace v únoru byla nejvyšší za posledních 25 let a dosáhla 11,1 %. V poměru k lednovým cenám byl zaznamenán skok o dalších 1,3 %. Předpokládá se, že růst cen bude v nejbližších měsících ještě zrychlovat. Česká národní banka patrně koncem března dále zvýší své úrokové sazby a renomovaní ekonomové již dnes hovoří o inflaci na hranici 13 % a více. Přitom Vláda ČR má k dispozici regulační nástroje podobné jako Polsko anebo Maďarsko, ale dokazuje, že je neschopná a není občanům prospěšná. Kdyby jednala čestně, musela by podat demisi.

2. V ČR je již nyní v přepočtu na počet obyvatel dvakrát více uprchlíků, než mělo Německo v době vrcholící imigrační krize.

V České republice je nyní více než 200 tisíc uprchlíků z Ukrajiny a další stále přicházejí. Již v současné době máme v přepočtu na počet obyvatel dvakrát více uprchlíků, než mělo Německo v době vrcholící imigrační krize. Podporujeme pomoc ukrajinským uprchlíkům po nezbytně nutnou dobu. Zaznamenáváme však také velké množství zpráv od našich občanů, kteří mají v této souvislosti a vzhledem k velmi zadluženému státnímu rozpočtu obavy o udržitelnost našeho zdravotního systému, situaci na pracovním trhu, ve školství, bezpečnost a trápí je zdražování. Ze strany vlády Petra Fialy stále chybí, přes opakované výzvy, informace o plánu, jakým konkrétním způsobem chce vláda tyto klíčové oblasti řešit a nebyl narušen sociální smír v naší republice. Vládou Petra Fialy (ODS) jsou uprchlíkům přiznávány větší dávky na osobu (5 tisíc korun), než je pro české občany částka životního minima (3 860 korun jednotlivec a 6 250 korun dva dospělí). Zásadně také postrádáme v této věci aktivitu OSN a OBSE. Navíc, vláda odsouhlasila škrtnutí 14 miliard korun pro zdravotní pojišťovny, což zhorší dostupnost zdravotní péče. S tím hnutí SPD nesouhlasí.

3. Hnutí SPD podporuje mírová jednání mezi Ruskem a Ukrajinou. Chceme mír, a nikoliv válku.

Mezi Ruskem a Ukrajinou proběhlo v turecké Antalyi minulý týden další jednání, tentokrát mezi ministry zahraničí Lavrovem a Kulebou, o podmínkách ukončení válečného konfliktu na Ukrajině. Podle dostupných informací tato schůzka nepřinesla zásadní posun. Očekáváme nalezení východiska, které umožní zajištění bezpečí, stability v celém regionu a ukončení tohoto ozbrojeného konfliktu. Přesto však na obou stranách k jistým posunům dochází, protože prezident Ruské federace Vladimir Putin připustil společné jednání k nalezení východiska k ukončení bojů s prezidentem Ukrajiny Volodymyrem Zelenskym a aktivně v této věci vystupuje v roli prostředníka zejména stát Izrael. Hnutí SPD toto vítá. Chceme mír, a nikoliv válku, a proto i nadále odmítáme vývoz zbraní a munice na Ukrajinu, který podporuje pouze další eskalaci konfliktu.

4. Konflikt na Ukrajině ukazuje všechny slabiny ČR, jako jsou naprosto nedostatečná energetická, surovinová a potravinová soběstačnost a nezávislost.

Konflikt na Ukrajině ukazuje všechny slabiny ČR, jako je naprosto nedostatečná energetická, surovinová a potravinová bezpečnost. Již v roce 2016 jsme v programu SPD popsali tyto zásadní nedostatky společně s nepřipraveností ČR v oblasti bezpečnostní a obranné politiky a navrhovali jsme konkrétní změny v legislativě a koncepci výstavby české armády, protože naše armáda musí být připravena na obranu území našeho státu. Česká armáda nesmí sloužit jako expediční sbor sloužící cizím zájmům. Dnes dochází na naše slova a je zcela evidentní, že k těmto změnám dojít musí. Hnutí SPD bude nadále prosazovat nutné změny v obranné a bezpečnostní politice ČR. Vláda Petra Fialy také neplní povinnost připravit energetickou koncepci ČR a dostatečné strategické zásoby surovin a potravin pro krizové stavy. Hnutí SPD také dlouhodobě prosazuje přímou účast občanů na rozhodování o zásadních otázkách, jejíž nutnou podmínkou je přijetí funkčního zákona o referendu.

5. Vláda Petra Fialy se snaží protlačit korespondenční volbu, která je ohrožením demokracie a napomáhá manipulacím.

Vláda Petra Fialy (ODS) evidentně považuje za svou prioritu zavedení „korespondenčních voleb” a chce ji projednat již na následující schůzi Sněmovny, která začíná 22. března. Přijetí této novely volebního zákona je ohrožením demokracie a ohrožuje regulérnost voleb. Svědčí o tom zkušenosti ze zahraničí (viz poslední prezidentské volby v USA a Rakousku). Jelikož v případě korespondenčních voleb nelze zajistit tajnou volbu, tak neexistuje jistota, že odesílatelé volebních lístků skutečně volili sami a nezávisle. Proto hnutí SPD sbírá podpisy pod „Petici proti ohrožení demokracie prostřednictvím korespondenční volby”, kterou lze najít na tomto odkazu https://www.spd.cz/wp-content/uploads/2022/02/Petice-proti-ohro%C5%BEen%C3%AD-demokracie-prost%C5%99ednictv%C3%ADm-koresponden%C4%8Dn%C3%AD-volby-final.pdf a vyzýváme naše členy, příznivce a širokou veřejnost o připojení podpisů pod tuto petici a také o její maximální šíření, aby mohla být včas projednána Petičním výborem Sněmovny.

Politické usnesení SPD - 7. 3. 2022

Zavřít

Politické usnesení SPD

Vážení přátelé, toto je aktuální politické usnesení předsednictva hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD), ve kterém informujeme, že podporujeme nalezení východiska, které umožní zajištění bezpečí, stability v celém regionu východní Evropy včetně ukončení ozbrojeného konfliktu na Ukrajině. V České republice je od počátku rusko-ukrajinského válečného konfliktu k dnešnímu dni odhadem okolo 100 tisíc uprchlíků z Ukrajiny a počet nadále stoupá. Považujeme vyhlášení nouzového stavu v této situaci za účelové a neadekvátní. Situaci s ukrajinskými uprchlíky lze zvládat v rámci krizového zákona. Vláda Petra Fialy (ODS) není schopna řešit extrémní zdražování energií. Odmítáme Green Deal EU a emisní povolenky. Vláda neřeší zdražování pohonných hmot. Vyzýváme vládu, aby zajistila jejich zlevnění. Podali jsme ústavní stížnost kvůli pandemickému zákonu. Vládní blokování vybraných webů je protiústavní i protizákonné. Akce této vlády svědčí o jejím směřování k totalitě.

1. Podporujeme nalezení východiska, které umožní zajištění bezpečí, stability v celém regionu východní Evropy včetně ukončení ozbrojeného konfliktu.

Rusko a Ukrajina se minulý týden dohodly na dočasném příměří v některých místech a otevření několika humanitárních koridorů. Vyplynulo to ze závěrů jednání mezi vysokými představiteli Ruska a Ukrajiny, které proběhlo minulý týden, přičemž dalším prostředníkem ve vyjednávání bude Izrael. Podporujeme nalezení východiska, které umožní zajištění bezpečí a stability v celém regionu a ukončení ozbrojeného konfliktu. Hnutí SPD odmítá všechny formy invaze a agrese bez výjimky a odmítá rovněž akce, které vedou k narušení bezpečnostní rovnováhy. Ohledně vývozu zbraní, hnutí SPD považuje za rozumný přístup Polska, které sdělilo, že nebude na Ukrajinu posílat ani zbraně ani vojáky, protože musí počítat s tím, že je budou potřebovat sami. Chceme mír, a nikoliv válku. Je potřeba připravit investiční projekty související s obnovou válkou zničené ukrajinské infrastruktury, které budeme schopni po ukončení konfliktu na Ukrajině nabídnout prostřednictvím ekonomické diplomacie.

2. V České republice je od počátku rusko-ukrajinského válečného konfliktu k dnešnímu dni odhadem okolo 100 tisíc uprchlíků z Ukrajiny a počet nadále stoupá.

V České republice je od počátku rusko-ukrajinského válečného konfliktu k dnešnímu dni odhadem okolo 100 tisíc uprchlíků z Ukrajiny a počet nadále stoupá. Hnutí SPD podporuje materiální a humanitární pomoc ukrajinským uprchlíkům na nezbytnou dobu. Podle vyjádření jihomoravského hejtmana Jana Grolicha (KDU-ČSL) z minulého týdne je ale řada uprchlíků bez cestovních pasů a také negramotných. Zároveň zaznamenáváme velké množství zpráv od našich občanů, kteří mají v souvislosti s touto velmi početnou uprchlickou vlnou obavy o udržitelnost našeho zdravotního systému, situaci na pracovním trhu, bezpečnost a zdražování. Ze strany vlády Petra Fialy (ODS) i ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) stále chybí, přes opakované výzvy, informace o plánu, jakým konkrétním způsobem chce vláda tyto klíčové oblasti řešit a nebyl narušen sociální smír v naší republice. Navíc, vláda minulý měsíc odsouhlasila škrtnutí 14 miliard korun pro zdravotní pojišťovny, což zhorší dostupnost zdravotní péče. S tím hnutí SPD nesouhlasí.

3. Považujeme vyhlášení nouzového stavu za účelové a neadekvátní. Situaci s ukrajinskými uprchlíky lze zvládat v rámci krizového zákona.

Vláda minulou středu oznámila, že s účinností od pátku 4. března 2022 vyhlásí na dobu třiceti dnů nouzový stav. Jako důvod uvedla souvislosti se zvládáním náporu uprchlíků v důsledku konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou. Zároveň ale vláda doplnila, že nám v současné doběžádné vojenské nebezpečí nehrozí. Jsme SPD přesvědčeni, že současnou situaci lze řešit jinými nástroji platné krizové legislativy a považujeme vyhlášení nouzového stavu v této situaci za účelové a neadekvátní. Nouzový stav umožňuje vládě mj. provádět nákupy bez výběrových řízení. Přitom existují klasické a mnohem mírnější nástroje krizové legislativy, např. krizový zákon, který umožňuje vládě a hejtmanům mj. vyhlašovat na území krajů stav nebezpečí. I podle tohoto zákona mohou hejtmani nařizovat pracovní povinnost a v rámci integrovaného záchranného systému mohou být vyžádány na pomoc i síly a prostředky armády.

4. Vláda Petra Fialy (ODS) není schopna řešit extrémní zdražování energií. Odmítáme Green Deal EU a emisní povolenky.

Znovu se potvrzuje, že vláda není schopna řešit rostoucí inflaci a drakonicky rostoucí ceny energií, pohonných hmot i zdražování potravin a bydlení pro naše občany a firmy. Cena plynu na burze překonala minulý týden 200 euro za megawatthodinu (MWh), přitom před rokem stála 1 MWh celkem 17 euro. Současná koaliční vláda „SPOLU” (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů a STAN opožděně až nyní hovoří o potřebě změn v energetické koncepci a potřebě navyšování kapacity a naplnění zásobníků plynu pro doby výpadků při očekávané energetické krizi. Česká Fialova vláda jako jediná země v rámci V4 dosud nepředstavila ani nerealizovala žádný plán zlevnění cen energií, potravin či pohonných hmot pro občany. Odmítáme nerealistický plán Green Deal (Zelený úděl) prosazovaný EU. Stamiliardové prostředky je nyní nutné věnovat na posílení naší energetické soběstačnosti a bezpečnosti. Je velkým štěstím, že je pouze mírná zima a občané v rodinných domech a na vesnicích mají stále možnost přitápět si kamny na tuhá paliva. Jasně odmítáme systém obchodování s emisními povolenkami prosazený v EU, který tlačí ceny energií nahoru. Česká republika musí odstoupit od obchodování s energiemi na energetické burze v Lipsku. Mimochodem, premiér Petr Fiala (ODS) minulý týden v průběhu interpelací ve Sněmovně řekl, že v případě jaderného výbuchu máme na našem území k dispozici pouhých cca 6 tisíc bunkrů pro 250 tisíc obyvatel. Již ale neřekl, že z nich je plně funkčních pouze 1300. Je evidentní, že stát není na krize všeobecně připraven, a dochází tak na naše slova.

5. Vláda neřeší zdražování pohonných hmot. Vyzýváme vládu, aby zajistila jejich zlevnění.

Ceny pohonných hmot stouply zatím v důsledku obchodních spekulací jenom za poslední týden na některých místech na 50 korun na litr z předcházejících 35 korun a budou se dále zvyšovat i v důsledku realizace Green Dealu EU (Zelený úděl). Zatímco se vláda Petra Fialy nevzchopila k žádné užitečné akci, Polsko snížilo od začátku února DPH z pohonných hmot z 23 na 8 procent a Maďarsko stanovilo maximální možnou cenu zhruba na 33 korun za litr. Stejně tak česká vláda neřeší, na rozdíl od vlád ostatních zemí v rámci V4, drahé ceny energií, potravin a bydlení. Na nečinnost vlády doslova doplácí ze svých peněženek všichni naši občané. Před volbami tvrdily opakovaně strany koalice „SPOLU” (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů a STAN, že jsou na vládnutí připraveny. Potvrzuje se, že to byly pouze lživé sliby voličům. Vyzýváme současnou vládu, aby začala tyto věci, které pálí naše občany, konečně řešit. Je to její povinnost vůči občanům. Vláda ČR má k dispozici regulační nástroje podobně jako Polsko anebo Maďarsko, ale nekoná. Vláda Petra Fialy (ODS) není schopna řídit stát a nechá se pouze vléci sledem událostí, na které reaguje pozdě, špatně anebo vůbec, a proto by měla podat demisi. To je názor SPD.

6. Podali jsme ústavní stížnost kvůli pandemickému zákonu.

Poslanecký klub SPD minulý týden shromáždil s poslanci hnutí ANO dohromady 41 potřebných podpisů na podání ústavní stížnosti na zrušení pandemického zákona k Ústavnímu soudu. Jsme přesvědčeni, že zákon neměl být projednáván ve stavu legislativní nouze, dále že tímto zákonem dochází k porušování základních práv a svobod občanů zaručených Ústavou ČR a Listinou základních práv a svobod a také že došlo ze strany místopředsedy Poslanecké sněmovny Jana Skopečka (ODS) k porušení jednacího řádu Sněmovny při řízení schůze.

7. Vládní blokování vybraných webů je protiústavní i protizákonné. Akce této vlády svědčí o jejím směřování k totalitě.

Na základě nátlaku vlády zablokovalo v pátek 25. února 2022 internetové sdružení CZ.NIC, které je provozovatelem registru domén s českou národní koncovkou .cz, několik domén. Jde například o web Protiproud blízkého spolupracovníka exprezidenta Václava Klause Petra Hájka, web Prvnízprávy, kde pravidelně publikoval názory signatář Charty 77, disident, politický vězeň, exministr a poslanec SPD Jaroslav Bašta a web Nová republika, který provozuje europoslanec SPD, bývalý ministr zdravotnictví a ředitel psychiatrické léčebny v Bohnicích MUDr. Ivan David. Toto protiústavní jednání vlády byly „odůvodněno” tím, že jsou tyto weby „dezinformační“ a nepravdivou záminkou, že „Česká republika” je ve válce. Ve válečném stavu nejsme a ani aktuální situace na Ukrajině nedává současnému kabinetu právo podnikat opatření mimo právní a ústavní rámec. Pro takové jednání nemá vláda zákonné zmocnění. Akce této vlády svědčí o jejím směřování k totalitě. Lehkost, s níž zmizelo z českého webu několik médií, je z principiálního pohledu strašidelná a hnutí SPD se kategoricky ohrazuje proti tomuto postupu. Žádný zákon nedefinuje „dezinformaci” a není ani pravdou, že jsou zmiňované weby financované z Ruska, jak lživě, a dokonce v televizním vysílání tvrdil premiér Fiala. Lidé, nechť si sami rozhodnou, co chtějí či nechtějí číst, poslouchat nebo sledovat. V minulosti se pálily knihy, teď vláda v rozporu s Listinou základních práv a svobod, která je součástí Ústavy ČR, vypíná weby. Zásadně odmítáme cenzuru. V zemi, v níž je povolen jediný „správný názor”, nelze oficiálním zprávám věřit.

Politické usnesení SPD - 1. 3. 2022

Zavřít

Politické usnesení SPD

Vážení přátelé, toto je aktuální politické usnesení předsednictva hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD), ve kterém odsuzujeme invazi a agresi Ruské federace proti Ukrajině. Vyzýváme představitele Ruské federace i Ukrajiny k okamžitému zastavení bojových operací a zahájení mírových rozhovorů. Odmítáme, aby ČR dodávala zbraně a munici na Ukrajinu. Nenechme se vládou Petra Fialy (ODS) vtáhnout do válečného konfliktu. Odmítáme protiústavní omezování svobody slova a cenzuru, kterou zavádí vláda Petra Fialy. Hnutí SPD nepodpoří státní rozpočet. Vláda neřeší zdražování. Peníze se mají škrtat nepřizpůsobivým, a ne slušným a pracujícím občanům. Je potřeba zrušit pandemický zákon a veškerá opatření řešit nikoliv plošně, ale výhradně cíleně prostřednictvím zákona na ochranu veřejného zdraví a krizového zákona. Hnutí SPD podalo k Ústavnímu soudu stížnosti kvůli projednávání pandemického zákona. Vláda Petra Fialy by měla odstoupit od šíleného Green Dealu EU, protože jeho přijetím nám hrozí nedostatek energií, a tím pádem jejich ještě vyšší cena, než je nyní.

1. Odsuzujeme invazi a agresi Ruské federace proti Ukrajině. Vyzýváme představitele Ruské federace i Ukrajiny k okamžitému zastavení bojových operací a zahájení mírových rozhovorů. Odmítáme, aby ČR dodávala zbraně a munici na Ukrajinu. Nenechme se vládou Petra Fialy (ODS) vtáhnout do válečného konfliktu.

SPD vnímá konflikt mezi Ukrajinou a Ruskem jako nesmírně bolestný a zároveň nesmírně nebezpečný, a to nejen pro obyvatelstvo obou uvedených zemí, ale pro všechny evropské národy. Z tohoto důvodu vyzýváme představitele Ruska i Ukrajiny k okamžitému zastavení bojových operací a zahájení mírových rozhovorů. Jsme přesvědčeni, že dva tak historicky spjaté národy, jakými jsou Rusové a Ukrajinci, dokáží najít východisko, které umožní zajištění bezpečí, stability a prosperity na území Ruska, Ukrajiny a celé Evropy mírovou cestou lépe než cestou ozbrojeného konfliktu. Evropa je naším společným domovem – domovem, který sdílíme po tisíciletí a za nějž pro nás není alternativy. Evropa je ovšem také světadílem, který byl v historii lidstva válečnými útrapami sužován zdaleka nejčastěji a nejintenzivněji. Obnovení a zachování míru je proto nejen naším nejvroucnějším přáním, ale také společným zájmem. Oběma stranami jak Ukrajinou, tak Ruskou federací, docházelo dlouhodobě k nedodržování tzv. minských dohod a vyústěním byla invaze a agrese vojsk Ruské federace na území Ukrajiny. Hnutí SPD odmítá všechny formy invaze, kterou tato akce ze strany Ruské federace bezpochyby je. Chceme mír a nikoliv válku. Vyzýváme současnou vládu, aby přispěla k řešení tohoto konfliktu a učinila nezbytné kroky k jeho zastavení. V tomto duchu se vyjádřil minulý týden i maďarský premiér Viktor Orbán. Odmítáme nepravdivé tvrzení Petra Fialy (ODS), že SPD souhlasí s vývozem blíže neurčené těžké výzbroje, techniky a munice na Ukrajinu. Toto podle nás není akt humanitární pomoci, ale jasná podpora války.

2. Odmítáme protiústavní omezování svobody slova a cenzuru, kterou zavádí vláda Petra Fialy.

Na základě doporučení vlády zablokovalo v pátek internetové sdružení CZ.NIC, které je provozovatelem registru domén s českou národní koncovkou .cz, web Protiproud blízkého spolupracovníka exprezidenta Václava Klause Petra Hájka, web Prvnízprávy, kde pravidelně publikoval názory signatář Charty 77, disident, politický vězeň, exministr a poslanec SPD Jaroslav Bašta a web Nová republika, který provozuje europoslanec SPD, bývalý ministr zdravotnictví a ředitel psychiatrické léčebny v Bohnicích MUDr. Ivan David. Odůvodněno to bylo tím, že jsou tyto weby dezinformační a že „stránky v souvislosti s invazí Ruska na Ukrajinu ohrožovaly českou národní bezpečnost”, aniž by to bylo čímkoli doloženo a aniž by to bylo na základě zákona. Žádný zákon nedefinuje „dezinformaci”. Premiér Petra Fiala (ODS) lže o tom, že jsou tyto weby financované z Ruska. Hnutí SPD nesouhlasí s tímto postupem, který je protiústavní, protože odporuje článku 17 Listiny základních práv a svobod. Každý má právo vyjadřovat své názory způsobem, který považuje za vhodný, a toto právo nemůže být omezováno pouhým prostřednictvím zájmového sdružení právnických osob. Není možné, aby „zájmové sdružení”, které je správcem internetových domén, provádělo svévolně tyto kroky, které může provádět ve zcela výjimečných a odůvodněných případech stát, a to pouze na nezbytnou dobu a na základě příslušného zákona. Takto se jedná o protizákonnou zvůli, nelegální postup a jasnou cenzuru všeho, co se nelíbí vládě. Vláda smí činit pouze to, co jí zákony ukládají, jinak zneužívá svého postavení a hrozí další pronásledování občanů za jejich názory. To je pro SPD zcela nepřijatelné.

3. Hnutí SPD nepodpoří státní rozpočet. Vláda Petra Fialy neřeší zdražování. Peníze se mají škrtat nepřizpůsobivým, a ne slušným a pracujícím občanům.

Tento týden je na pořadu jednání Sněmovny druhé čtení vládního zákona o státním rozpočtu. Hnutí SPD tento návrh s deficitem 280 miliard korun nepodpoří, protože vláda přináší zásadní snížení úrovně zdravotní péče, nízké ohodnocení nepedagogických pracovníků, policistů, hasičů, vojáků atd. Tento vládní zákon je zároveň proinflační a protirůstový, protože omezuje investice. Zároveň vláda Petra Fialy (ODS) stále nepřichází s opatřeními na pomoc lidem zasaženým rostoucími cenami energií a podporu podnikatelským subjektům v souvislosti s výskytem koronaviru, například po vzoru Polska, Maďarska a Slovenska v dočasném snížení daní na základní potraviny na nulu, stanovení maximální ceny pohonných hmot, dočasné zmrazení úrokových sazeb u hypoték atp. Poslanci SPD proto připravili desítky pozměňovacích návrhů v přesunech jednotlivých kapitol o celkovém objemu téměř šedesáti miliard korun. Rozhodně nechceme ubírat peníze našim slušným a pracujícím občanům, kteří jsou pro nás na prvním místě. Škrtat je nutné na platbách nepřizpůsobivým, solárním baronům, politickým neziskovkám či na předražených zakázkách.

4. Je potřeba zrušit pandemický zákon a veškerá opatření řešit nikoliv plošně, ale výhradně cíleně prostřednictvím zákona na ochranu veřejného zdraví a krizového zákona. Hnutí SPD podalo k Ústavnímu soudu stížnosti kvůli projednávání pandemického zákona.

Nadále pokračují nejasná vyjádření ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09), přitom čísla nových pozitivních případů na covid-19 trvale klesají. Ministr ve středu po jednání vlády oznámil, že respirátory od 13. března zůstanou povinné v MHD a ve zdravotních a sociálních zařízeních, ale možná také jinde, pokud se na tom vláda shodne s odborníky. Podle Válka tak bude na dalších místech zřejmě povinnost zrušena. Kromě toho kabinet také rozhodl, že se od 1. března zruší omezení, které stanoví počet lidí na hromadných akcích, a ty tak budou moci navštěvovat lidé bez omezení. V nemocnicích již leží s onemocněním covid-19 převážně očkovaní občané. Je potřeba zrušit pandemický zákon a veškerá opatření řešit nikoliv plošně, ale výhradně cíleně prostřednictvím zákona na ochranu veřejného zdraví a krizového zákona. Hnutí SPD podalo k Ústavnímu soudu stížnosti kvůli projednávání pandemického zákona dne 16. února 2022 ve Sněmovně, jednak kvůli nedůvodnému stavu legislativní nouze a také kvůli porušení jednacího řádu místopředsedou Sněmovny Janem Skopečkem (ODS).

5. Vláda Petra Fialy by měla odstoupit od šíleného Green Dealu EU, protože jeho přijetím nám hrozí nedostatek energií, a tím pádem jejich ještě vyšší cena, než je nyní.

S blížícím se předsednictvím České republiky v Radě Evropské unie v druhé polovině letošního roku se společně s chystaným zhoubným projektem Green Deal EU začíná hovořit i o změně pravidel hospodářské soutěže. Pravidla pro hospodářskou soutěž jsou celounijní, takže pokud dá Komise EU impulz k jejich přenastavení, bude o nich ve výsledku rozhodovat Evropská rada, tudíž politici. EU chce do roku 2040 zakázat vytápění budov plynem a fosilními palivy. Kvůli tomu dojde k dalšímu zvýšení ceny a nákladů. V České republice se asi čtyři miliony bytů vytápí dálkovým vytápěním nebo lokálně plynem, elektřinou a tuhými palivy, které mají být opuštěny, a jen jeden milion bytů využívá vytápění obnovitelnými zdroji. Náklady na vytápění se značně zvýší, proto miliony našich občanů padnou do energetické chudoby. Hnutí SPD zastává názor, že oprávněné potřeby občanů nesmějí ustoupit politickým nebo ideologickým plánům nevolených elitářů z EU. V kontextu současných událostí na Ukrajině je již dnes jasné, že musí dojít k přehodnocení nejen naší bezpečnostní a obranné strategie, ale i energetické koncepce. Vláda hnutí „SPOLU” (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů a STAN by dle hnutí SPD měla odstoupit od šíleného Green Dealu (Zeleného údělu), protože nám hrozí nedostatek energií, a tím pádem jejich ještě vyšší cena, než je nyní. Vláda ale odstoupit od Green Dealu nechce a nenabízí přitom občanům žádnou alternativu levnějších energií. Je také potřeba urychleně dostavět nové bloky jaderných elektráren v Temelíně a Dukovanech.

Politické usnesení SPD - 22. 2. 2022

Zavřít

Politické usnesení SPD

Vážení přátelé, toto je aktuální politické usnesení předsednictva hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD), ve kterém informujeme, že vládní pětikoalice Petra Fialy neřeší extrémní zdražování. Požadujeme, aby vláda pomohla lidem nebo podala demisi. Vláda prohlasovala totalitní pandemický zákon protiústavně a hnutí SPD proti tomu podá ústavní stížnost. Je potřeba rozvolnit protiepidemická opatření a pandemický zákon zrušit. Vládní návrh státního rozpočtu bere peníze slušným lidem a nechává je nepřizpůsobivým. Hnutí SPD proto k němu předkládá řadu pozměňovacích návrhů. Hnutí SPD se domnívá, že narušení suverenity a integrity státních hranic je aktem porušení mezinárodního práva. Vláda Petra Fialy dojednala s polskou vládou odškodnění za důl Turów v naprosto nedostatečné výši jedné miliardy korun. Studie totiž vyčíslují škody na dvě až čtyři miliardy. Evropská unie prosazuje vytvoření společné armády a jednotné zahraniční politiky EU. Hnutí SPD to jednoznačně odmítá.

1. Vláda Petra Fialy neřeší extrémní zdražování. Požadujeme, aby vláda pomohla lidem nebo podala demisi.

Přestože od sněmovních voleb uběhlo již více než čtvrt roku a vláda koalice „SPOLU” (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) Pirátů a STAN byla prezidentem jmenována již před více než dvěma měsíci (17. prosince 2021), tak stále nepřichází s konkrétním řešením příčin ani důsledků rostoucích cen energií, potravin a bydlení a s podporou podnikatelským subjektům v souvislosti s důsledky opatření proti epidemii. Například vlády Polska, Maďarska a nově i Slovenska již přišly mj. s dočasným snížením daní na energie a základní potraviny na nulu, stanovením maximální ceny pohonných hmot, dočasným zmrazením úrokových sazeb u hypoték, atd. Vláda Petra Fialy jako jediná v rámci zemí V4 žádné plošné řešení občanům nenabídla. Přitom jsou občané z rostoucích cen energií a všeho okolo nás zoufalí a právem očekávají pomoc od vlády, která však stále nepřichází. Tato vláda není vládou odborníků a má velkou nedůvěru u velké části veřejnosti, která je oprávněná. Hnutí SPD požaduje po současné vládě Petra Fialy (ODS), aby přišla s konkrétními opatřeními, které pomohou plošně všem občanům překlenout současnou nelehkou situaci a zároveň aby zveřejnila konkrétní termíny, od kdy budou tato opatření platit. V opačném případě by měla vláda podat demisi.

2. Vládní pětikoalice Petra Fialy prohlasovala totalitní pandemický zákon protiústavně. Hnutí SPD proti tomu podá ústavní stížnost.

Poslanecká sněmovna silou 104 poslanců koalice „SPOLU” (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů a STAN a také navzdory nesouhlasu vládní většiny senátorů přehlasovala minulý týden po dalších 30 hodinách jednání senátní veto k vadnému pandemickému zákonu, kterým má vláda možnost omezovat další práva a svobody občanů. Poslanecký klub SPD udělal v této věci opět maximum, aby tento legislativní paskvil, projednávaný navíc neodůvodněně ve stavu legislativní nouze, nebyl schválen. Máme k průběhu jednání řadu zásadních výhrad. V rozporu s Jednacím řádem Sněmovny odebral místopředseda Sněmovny Jan Skopeček (ODS) slovo předsedovi hnutí Tomio Okamurovi. Následně byl bezprostředně odhlasován procedurální návrh o prodloužení denní jednací doby, a to uprostřed projevu řečníka s přednostním právem. Tento procedurální návrh navíc nebyl přednesen navrhovatelem na mikrofon, jak stanoví zákon, tedy Jednací řád Sněmovny, ale pouze přednesen předsedajícím. Takový návrh o prodloužení schůze může být předložen pouze do 19. hodiny, což také dodrženo nebylo. Považujeme tyto kroky za jednoznačné porušení Zákona o jednacím řádu Poslanecké sněmovny a podáme v této věci ústavní stížnost. Pandemickým zákonem jsou omezována lidská práva, např. právo na podnikání nebo shromažďování.

3. Je potřeba rozvolnit protiepidemická opatření a pandemický zákon zrušit.

Je potřeba rozvolnit protiepidemická opatření a pandemický zákon zrušit. Testování na covid-19 podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) stálo veřejné zdravotní pojištění jenom v loňském roce zhruba 55 miliard korun a navíc jeho argumenty k nutnosti pandemického zákona po 1. březnu 2022 ohledně možnosti cestování našich občanů do zahraničí jsou lživé. Covid pasy pro cestování do zahraničí se totiž neřídí pandemickým zákonem, ale nařízením Evropské rady č. 2021/0068/COD a Evropského parlamentu. Pro SPD je navíc zcela nepřijatelné, aby omezující opatření byla i po 1. březnu 2022 vyhlašována vládou, a to bez projednávání Sněmovnou. Jsme přesvědčeni, že případná jednotlivá cílená opatření, nikoliv plošná, lze řešit prostřednictvím zákona na ochranu veřejného zdraví a krizového zákona.

4. Vládní návrh státního rozpočtu bere peníze slušným lidem a nechává je nepřizpůsobivým. Hnutí SPD proto k němu předkládá řadu pozměňovacích návrhů.

Vláda Petra Fialy (ODS) předložila do Sněmovny návrh státního rozpočtu na rok 2022. Hnutí SPD se k předloženému rozpočtu staví velmi kriticky, jelikož pokud tento návrh nedozná zásadních změn, bude mít závažný dopad na život běžných občanů, protože dojde mj. ke snížení úrovně zdravotní péče, zhoršení podmínek zdravotně postižených občanů a nízkému ohodnocení hasičů, policistů, nepedagogických pracovníků a vojáků. Prezident republiky Miloš Zeman návrh rozpočtu označil za protirůstový a proinflační. Kritika z jeho strany se týkala jak příjmů, tak i výdajů. Prezident zároveň označil za největší „blbost” v Programovém prohlášení současné vlády soutěž o národního ptáka, přičemž zmínil, že již 160 let je naším národním ptákem sokol. Poslanci SPD podají v rámci změn státního rozpočtu řadu pozměňovacích návrhů v celkovém objemu desítek až stovky miliard korun na straně příjmů i výdajů a přesunech v jednotlivých kapitolách státního rozpočtu. Rozhodně nechceme ubírat peníze našim slušným a pracujícím občanům, kteří jsou pro nás na prvním místě. Škrtat je nutné na platbách nepřizpůsobivým, solárním baronům, politickým neziskovkám či na předražených zakázkách.

5. Hnutí SPD se domnívá, že narušení suverenity a integrity státních hranic je aktem porušení mezinárodního práva.

Hnutí SPD se domnívá, že jakékoliv narušení suverenity a integrity státních hranic ozbrojenými silami jiného státu je aktem porušení mezinárodního práva. Princip je princip a státní hranice a územní celistvost by se narušovat neměly, naše vlast s tím má tragické historické zkušenosti z let 1938, 1939 a 1968. Důležité z hlediska naší a evropské budoucnosti však je, aby situace nevyústila ve válku, ale naopak se otevřel prostor pro diplomatická jednání třeba v normandském formátu za účasti Francie a Německa. Důsledkem současné situace snad bude zamrzlý konflikt, což je lepší řešení než dříve očekávaná válka mezi Ruskou federací a Ukrajinou. Ta by mohla přinést tragické nenahraditelné ztráty na lidských životech a značné
hospodářské škody. Jejím důsledkem pro Českou republiku by nejspíše byla
masová emigrace občanů Ukrajiny na naše území, která by zhoršila bezpečnost
v naší republice a posléze způsobila snížení mezd našich občanů. Proto hnutí SPD varuje před takovými následky jiného než mírového řešení jedné z nejvážnějších krizí od doby skončení studené války.

6. Vláda Petra Fialy dojednala s polskou vládou odškodnění za důl Turów v naprosto nedostatečné výši jedné miliardy korun. Studie totiž vyčíslují škody na dvě až čtyři miliardy.

Tento týden je na pořadu jednání Sněmovny mimořádná schůze k problematice uzavřené mezivládní smlouvy mezi současnou vládou Petra Fialy (ODS) a polskou vládou ohledně vyrovnání za škody způsobené prohloubením těžebních limitů v příhraničním hnědouhelném dole Turów – Bogatyně. Dlouhodobě považujeme tuto situaci ve Frýdlantském výběžku v Libereckém kraji za krajně znepokojující. Náš tehdejší krajský zastupitel a dnes poslanec za Liberecký kraj Radovan Vích upozorňuje na hrozící úbytek podzemních vod ve studních občanů ve Frýdlantském výběžku a ohrožení flóry a fauny v celém jizerskohorském pásu již od roku 2018, protože veškerá tehdejší jednání kraje s vládou ČR, ministerstvem životního prostředí a polskou stranou v rámci kompenzačních sanačních řešení žádné konkrétní pozitivní výsledky nepřinášela. Jsme přesvědčeni o tom, že smluvní odškodnění ve výši pouhých 45 milionů eur (1 miliarda korun), je zcela nevýhodné, přičemž 10 milionů eur obdrží vláda a zbytek dotčené obce. Před několika lety byly k této problematice zpracovány dvě projektové sanační studie, přičemž jedna hovoří o nákladech ve výši 2,1 miliardy a druhá dokonce o škodách přes 4 miliardy korun. To, že současná vláda „prodala” řešení vznikající škody Polsku za pouhou 1 miliardu korun, je podle nás zcela skandální. Jsme proto zásadně proti takto pojaté smlouvě a trváme na tom, že by ji vláda měla vypovědět a vyjednat lepší podmínky. Podle nás vláda dostatečně nejednala a prodala naši vodu v podstatě za hubičku. Důsledky budou hrozivé pro občany v části Libereckého kraje, kteří přijdou o vodu ve svých studních a my všichni přijdeme o chráněnou krajinnou oblast Jizerské hory v řádu několika málo dekád. Zastáváme názor, že bychom měli ze strany Polska požadovat mnohem více peněz a provedení dalších sanačních a kompenzačních opatření a také garanci záruk na smluvní plnění ze strany Polska.

7. Evropská unie prosazuje vytvoření společné armády a jednotné zahraniční politiky EU. Hnutí SPD to jednoznačně odmítá.

SPD odmítá přechod na většinové hlasování v Evropské unii o mezinárodních a bezpečnostních a lidskoprávních otázkách a uplatňování sankcí. Zrušení jednohlasnosti znamená, že jakékoli menší členské státy mohou být přehlasovány a nebude respektován jejich zájem v mezinárodních vztazích. Odmítáme vytvoření evropské bezpečnostní a obranné unie, ke kterému vyzval Evropský parlament. Současně by měly mít podle europarlamentu státy povinnost účasti na vojenských akcích připravovaných „Sil rychlého nasazení” v počtu 5000 vojáků doplněných vzdušnými silami. Česká republika tak může být snadno zatažena do konfliktů v zahraničí, které nejsou v zájmu občanů České republiky. Bývalé koloniální velmoci v EU a Německo chtějí uplatňovat neokoloniální politiku pod záminkou ochrany lidských práv a demokracie. Tyto návrhy v EU pod čísly A9-0354/2021 a A9-0358/2021 podpořili v Evropském parlamentu poslanci za KDU-ČSL, STAN, TOP 09, Piráty a ČSSD.

Politické usnesení SPD - 15. 2. 2022

Zavřít

Politické usnesení SPD

Vážení přátelé, toto je aktuální politické usnesení předsednictva hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD), ve kterém informujeme, že totalitní pandemický zákon, kterým chce vláda omezit další práva a svobody občanů, se po vetu Senátu vrací do Sněmovny a hnutí SPD udělá opět maximum pro to, aby tento zmetek nebyl schválen. Vládní pětikoalice vyhrožuje nouzovým stavem, přitom ho sama před volbami odmítala. Odmítáme, že vláda chce ušetřit 34 miliard korun na nepedagogických pracovnících, policistech, hasičích, vojácích apod. Ať radši přestane platit nepřizpůsobivé, solární barony a předražené zakázky! Požadujeme, aby vláda lidem zlevnila elektřinu, energie, pohonné hmoty a potraviny po vzoru Polska a Maďarska. Ministr zdravotnictví Válek je nekompetentní. Měl by proto podat demisi nebo být odvolán z funkce. Vláda svým nastavením dotací v zemědělství ještě více likviduje potravinovou soběstačnost České republiky.

1. Totalitní vládní pandemický zákon se po vetu Senátu vrací do Sněmovny. Hnutí SPD udělá opět maximum pro to, aby tento zmetek nebyl schválen.

Senát 10. února vetoval vadný vládní pandemický zákon. Ten se tak nyní vrací do Sněmovny, která o něm bude znovu jednat. Poslanecký klub SPD udělá opět maximum, aby tento legislativní paskvil, kterým chce vláda Petra Fialy omezit další práva občanů, projednávaný navíc protiprávně ve stavu legislativní nouze, nebyl schválen. Plně se potvrdilo tvrzení SPD, že tento totalitní zákon je legislativní zmetek a omezuje základní svobody občanů, včetně např. práva na svobodu podnikání. Maskovaný nouzový stav vydávaný za pandemický zákon je potřeba jednoznačně odmítnout, neboť neumožňuje kontrolu Sněmovnou. Podnikáme v této věci též právní úkony vedoucí ke zrušení zákona. Hlasování vládních senátorů, kteří mají v Senátu většinu, navíc ukazuje, že i někteří politici v koalici si uvědomují, že jde o legislativní zmetek. Premiér Petr Fiala (ODS) neměl dostatečnou podporu pro svůj vadný návrh ani u senátorů za ODS. Současná vláda Petra Fialy chce i nadále stále utahovat šrouby prosazováním tohoto zákona, přestože se ruší karanténa, čísla nakažených dlouhodobě klesají a nemocnice nejsou přetíženy covidovými pacienty. Jsme přesvědčeni, že je potřeba epidemie řešit podle zákona na ochranu veřejného zdraví a krizového zákona.

2. Vládní pětikoalice vyhrožuje nouzovým stavem, přitom ho sama před volbami odmítala.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) oznámil, že pokud nebude pandemický zákon schválen, bude po vládě požadovat vyhlášení nouzového stavu od 1. března, tedy den poté, kdy skončí platnost stávajícího pandemického zákona. Přitom koalice „SPOLU” (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů a STAN před volbami tvrdila, že již žádný nouzový stav v souvislosti s onemocněním covid-19 vyhlašovat nehodlají a budou vše řešit jinak a jejich opatření budou předvídatelná, jasná a srozumitelná. Opak je pravdou. Tato vláda není vládou odborníků a měla by podat demisi. Hnutí SPD odmítá pandemický zákon i nouzový stav. Čísla nakažených dlouhodobě klesají a nemocnice nejsou přetíženy covidovými pacienty.

3. Odmítáme, že vláda chce ušetřit 34 miliard korun na nepedagogických pracovnících, policistech, hasičích, vojácích apod. Ať radši přestane platit nepřizpůsobivé, solární barony a předražené zakázky!

Vláda Petra Fialy (ODS) předložila do Sněmovny dlouhodobě odkládaný návrh státního rozpočtu na letošní rok. Sněmovna ho začne projednávat tento týden. Česká republika se kvůli současné vládě nachází stále v tzv. rozpočtovém provizoriu, což znamená, že většina resortů nemůže provádět platby na případné investice a nákupy, protože mohou čerpat pouze 1/12 z loňského rozpočtu každý měsíc. Hnutí SPD nechce, aby země i nadále hospodařila v rozpočtovém provizoriu. K vládou navrženému státnímu rozpočtu máme řadu závažných výhrad, a proto podáme celou řadu pozměňovacích návrhů. Zastáváme také názor, že státní rozpočty by měly být (pokud možno) vyrovnané anebo přebytkové. Nechápeme, proč se ve Sněmovně neprojednával návrh státního rozpočtu zpracovaný předchozí vládou standardně již v závěru loňského roku, když rozdíl ve výdajích oproti minulému rozpočtu činí pouhých 1,79 % (34,5 miliardy korun). Odmítáme návrh, podle něhož většinu z těch 34 miliard chce vláda ušetřit na nepedagogických pracovnících, policistech, hasičích, vojácích, dále faktickým snížením plateb za zdravotní pojištění státních pojištěnců, snížením slev na jízdném pro studenty a seniory a seškrtáním investic. Současná vláda si přitom vytvořila tři nové ministerské posty a zřídila pro ně dalších 74 pracovních míst na Úřadu vlády, aby „zaměstnala” svoje „zasloužilé” členy, ale přitom třeba vnitro bude muset opět odsunout nákup nových hasičských vozů, na které hasiči čekají roky. Rozhodně nechceme ubírat peníze našim slušným a pracujícím občanům, kteří jsou pro nás na prvním místě, a proto navrhneme řadu přesunů v jednotlivých kapitolách státního rozpočtu, které by je v této nelehké době podpořily. Škrtat je nutné na platbách nepřizpůsobivým, solárním baronům, politickým neziskovkám či na předražených zakázkách.

4. Požadujeme, aby vláda lidem zlevnila elektřinu, energie, pohonné hmoty a potraviny po vzoru Polska a Maďarska.

Na tento týden byla svolána mimořádná schůze Sněmovny, aby se projednala pomoc lidem zasaženým rostoucími cenami energií a podporu podnikatelským subjektům v souvislosti s výskytem koronaviru. Fialova vláda koalice „SPOLU” (ODS, KDU-ČSL, TOP 09), Pirátů a STAN se k řešení těchto problému dlouhodobě staví zády a nepředstavila žádný plán opatření proti inflaci, rostoucím cenám energií a potravin. Vlády Maďarska a Polska přitom byly schopné nalézt včas účinnou pomoc. Polská vláda od 1. února na půl roku zavedla nulovou daňovou sazbu (DPH) pro základní potraviny. Nulovou daňovou sazbu mají navíc od února do července i umělá hnojiva, jejichž cena má také přímý vliv na ceny potravin. V Maďarsku byly dočasně zmrazeny úrokové sazby u hypoték a byly stanoveny stropy cen pohonných hmot a ceny některých základních potravin. Toto je podle SPD cesta, jak pomáhat občanům, aby nemuseli nakupovat v Polsku. Slušní a pracující občané musí kvůli vládě platit čím dále vyšší daně, ale nepřizpůsobiví i nadále dostávají neadresné sociální dávky téměř na všechno. To SPD odmítá!

5. Ministr zdravotnictví Válek je nekompetentní. Měl by proto podat demisi nebo být odvolán z funkce.

Vše se rozvolňuje, ale ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) stále vyhrožuje nouzovým stavem. Navíc minulý týden oznámil, že je na 1. čtvrtletí objednáno 370 tisíc a na 2. čtvrtletí 450 tisíc očkovacích dávek Novavax, přičemž o očkování již není u veřejnosti dlouhodobě zájem. Očkování se v podstatě zastavilo, když např. v sobotu bylo podáno pouhých 2744 vakcín! Navíc se ve skladech aktuálně nachází dalších 1,5 milionu dávek vakcín, kterým se blíží datum expirace a které na nové případné mutace koronaviru nejsou vhodné. Podle jeho vyjádření Ministerstvo zdravotnictví zvažuje, že se někomu darují. Hnutí SPD považuje tento způsob uvažování za zcela nelogický a nehospodárný. Tímto způsobem dochází k plýtvání finančních prostředků a Ministerstvo zdravotnictví řízené Vlastimilem Válkem (TOP 09) v tomto případě nekoná „s péčí řádného hospodáře”, jak vyžaduje zákon, a ministr Válek by tedy měl podat demisi anebo být odvolán z funkce. Dále vláda na jednu stranu slibuje úplné rozvolnění od 1. března, ale na druhou stranu podle vládních opatření by měly zůstat povinné nasazené respirátory v uzavřených prostorách a nadále může být pouze 6 osob u jednoho stolu v restauraci, pokud se nejedná o rodinné příslušníky. Konec povinnosti prokazovat se v restauracích potvrzením o očkování proti covid-19 nebo prodělaným onemocněním měl být původně od 9. února, ale nakonec vláda na poslední chvíli rozhodla, že to bude až od 10. února. Opět zmatek nad zmatek.

6. Vláda svým nastavením dotací v zemědělství ještě více likviduje potravinovou soběstačnost České republiky.

SPD zásadně nesouhlasí s postupem ministra zemědělství Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL), který nerespektoval věcné odborné připomínky Agrární komory a Zemědělského svazu a odeslal Evropské komisi nevyhovující Návrh strategického plánu Společné zemědělské politiky na léta 2023-2027. Návrh nastavuje podmínky pro zemědělské podnikání v ČR tak, že dále podstatně zhoršuje vyhlídky na udržení domácí zemědělské produkce masivním přesunutím dotací na podniky, které se na produkci podílejí jen malou měrou. Snížení dotací pro produkční podniky povede k dalšímu snížení produkce zejména v živočišné výrobě a dalšímu snížení potravinové soběstačnosti a potravinové bezpečnosti České republiky v situaci, kdy o cenách rozhodují obchodní řetězce a dovozy potravin probíhají v podmínkách nekalé soutěže. Tento postup hnutí SPD odmítá.

Politické usnesení SPD - 8. 2. 2022

Zavřít

Politické usnesení SPD

Vážení přátelé, toto je aktuální politické usnesení předsednictva hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD), ve kterém informujeme, že jsme udělali maximum pro to, aby totalitní pandemický zákon nebyl přijat. Nyní proti němu podáme ústavní stížnost. Vláda Petra Fialy nadále naše občany omezuje na občanských svobodách. Je potřeba ukončit sérii chaotických protizákonných vládních „protiepidemických” opatření a nechat lidi normálně žít. Je šokující, že vláda místo prosazování zlevnění potravin, pohonných hmot a energií protlačuje manipulativní korespondenční hlasování ve volbách. Odmítáme zvýšení koncesionářských poplatků pro Českou televizi a Český rozhlas, které prosazuje vláda. ČT není nestranná, podporuje vládní pětikoalici a upozaďuje SPD.

1. Udělali jsme maximum pro to, aby totalitní pandemický zákon nebyl přijat. Nyní proti němu podáme ústavní stížnost.

Sněmovna minulý týden po 36 hodinách nepřetržitého jednání nakonec schválila novelu totalitního pandemického zákona. Stalo se tak společným úsilím poslanců ODS, KDU-ČSL, TOP 09, Pirátů a STAN a také kvůli značné absenci poslanců za ANO. Hnutí SPD opět hlasovalo proti. Poslanecký klub SPD využil všechny možné mechanismy, které mu umožňuje současný jednací řád Sněmovny, aby blokoval a zabránil přijetí pandemického zákona. Zákon, který vládní pětikoalice prosadila v legislativní nouzi, tak nyní bude projednávat Senát. Pandemický zákon je paskvil a omezuje základní ústavní práva a svobody občanů, včetně např. práva na svobodu podnikání. Proto podáváme v této věci ústavní stížnost včetně nedůvodnosti legislativní nouze.

2. Vláda Petra Fialy nadále naše občany omezuje na občanských svobodách. Je potřeba ukončit sérii chaotických protizákonných vládních „protiepidemických” opatření a nechat lidi normálně žít.

Hnutí SPD je pro okamžité zrušení plošných protiepidemických opatření souvisejících s onemocněním covid-19, protože k nim není při současné situaci důvod. Minulý týden vyhlásil Nejvyšší správní soud (NSS) další rozsudek, kterým zrušil další protizákonné opatření Ministerstva zdravotnictví. NSS zrušil diskriminaci neočkovaných při vstupu do provozoven stravovacích služeb, hudebních, tanečních, herních klubů atp. Na rozsudek musela reagovat vláda Petra Fialy (ODS) a zrušila velkou část opatření. Do té doby vláda odmítala tato opatření zrušit. Potvrzuje se, že veškeré argumenty vlády pro projednávání pandemického zákona ve stavu legislativní nouze nejsou pravdivé. Je potřeba ukončit sérii chaotických protizákonných vládních „protiepidemických” opatření a nechat lidi normálně žít. Veškerá případná opatření lze podle potřeby provádět výhradně cíleně na rizikové skupiny prostřednictvím zákona na ochranu veřejného zdraví a krizového zákona, a nikoliv plošně. Tato vláda nadále naše občany omezuje na občanských svobodách.

3. Je šokující, že vláda místo prosazování zlevnění potravin, pohonných hmot a energií protlačuje manipulativní korespondenční hlasování ve volbách.

Koalice SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP 09), Pirátů a STAN opakovaně ve Sněmovně prosazuje zákon o zavedení korespondenčních voleb. Vláda na to neskutečně spěchá, a dokonce si to dala jako jednu z priorit do Programového prohlášení vlády. Důvodem je podle našeho názoru fakt, že se vládní koalice obává svého špatného výsledku v budoucích volbách, proto protlačují tuto úpravu volebního systému. Nakonec díky poslaneckému klubu SPD na projednání zatím nedošlo. Korespondenční volba je zásadním ohrožením demokracie v České republice, jelikož umožňuje podvody a manipulace. Vzpomeňme na poslední prezidentské volby v USA anebo v sousedním Rakousku, které se dokonce musely anulovat kvůli podezřením na manipulaci s volebními hlasy. Francie korespondenční volby pro neprůhlednost zrušila. Současná vládní koalice předstírá obrovskou „péči” o voliče v zahraničí, kteří přitom již dnes mohou volit na zastupitelských úřadech. Volby musí zůstat svátkem demokracie. Korespondenční volba jasně nabourává důvěru v celý volební systém. Ve Sněmovně se mají dle nás přednostně projednávat úplně jiné věci. Takové, které občany skutečně pálí a které by vyřešily drakonicky rostoucí ceny energií, potravin, bydlení a následně všeho ostatního. To ale vládu Petra Fialy (ODS) nezajímá. V okolních státech vlády zavádějí tzv. energetickou pomoc tak, že např. Polsko a Maďarsko odpustily po přechodnou dobu všem DPH na potraviny, pohonné hmoty a energie. Ale i to je jen krátkodobé řešení následků. Je nutné řešit příčiny, které jsou ve zcela chybné energetické politice a v nesmyslných projektech prosazovaných Evropskou unií. Tak ale vláda Petra Fialy (ODS) neuvažuje a není schopna občanům předložit systémové řešení zdražování. Vládní návrh na využití možnosti příspěvku na bydlení drtivá většina domácností kvůli přílišné složitosti formulářů nevyužila. Navíc se tato možnost týká pouze cca 5 % domácností. Česká republika musí mít vlastní energetickou politiku v zájmu našich občanů s cílem zajištění naší energetické bezpečnosti a soběstačnosti, nikoliv přijímání direktiv z Bruselu a Berlína.

4. Odmítáme zvýšení koncesionářských poplatků pro Českou televizi a Český rozhlas, které prosazuje vláda. ČT není nestranná, podporuje vládní pětikoalici a upozaďuje SPD.

Vláda prosazuje zvýšení koncesionářských poplatků pro Českou televizi a Český rozhlas, které nenaplňují povinnosti veřejnoprávních médií, a slouží tak k jednostranné propagaci současné vlády. Sněmovní volební výbor, který má ve své působnosti sdělovací prostředky, zároveň minulý týden doporučil Sněmovně, aby neschválila výroční zprávu Rady ČT o činnosti ČT za rok 2020. Dvojí neschválení povede k odstranění Rady ČT, která na základě objektivních analýz konstatovala, že účast hnutí SPD v debatních i zpravodajských pořadech byla nepřiměřeně nízká ve srovnání s ostatními stranami, a to vzhledem k zastoupení SPD v Poslanecké sněmovně. Jsme přesvědčeni, že veřejnoprávní média by se neměla platit prostřednictvím koncesionářských poplatků, ale prostřednictvím samostatné kapitoly státního rozpočtu, jehož čerpání by tak bylo pod veřejnou kontrolou a dohledem Nejvyššího kontrolního úřadu.

Aktuality

Hnutí STAN funguje jako podnikatelsko-mafiánský projekt, a proto nesmí být součástí vlády České republiky

Čtvrtek 23.06.2022|

23.6.2022 16:42 Tomio Okamura: Hnutí STAN funguje jako podnikatelsko-mafiánský projekt, a proto nesmí být součástí vlády České republiky! Policie mluví o organizovaném zločinu. V minulém týdnu proběhla policejní razie ...

Kromě politiků STAN má být do korupční zločinné kauzy kolem bývalého náměstka pražského primátora Petra Hlubučka zapojeno také další pražské vládnoucí politické hnutí Praha sobě

Čtvrtek 23.06.2022|

23.6.2022 15:34 Tomio Okamura: Kromě politiků STAN má být do korupční zločinné kauzy kolem bývalého náměstka pražského primátora Petra Hlubučka zapojeno také další pražské vládnoucí politické hnutí Praha sobě. ...

Právě skončilo jednání předsedů koaliční vlády Petra Fialy (ODS, STAN, KDU-ČSL, TOP09 a Piráti) o aktuální mega korupční kauze vládního hnutí STAN, jehož nejvyšší představitelé jsou napojení na organizovaný zločin a mafii

Úterý 21.06.2022|

21.6.2022 19:39 Tomio Okamura: Je tohle vůbec možné? Právě skončilo jednání předsedů koaliční vlády Petra Fialy (ODS, STAN, KDU-ČSL, TOP09 a Piráti) o aktuální mega korupční kauze vládního hnutí ...

Protimafiánský útvar policie (Národní centrála proti organizovanému zločinu) zasahuje na magistrátu kvůli hospodaření Dopravního podniku

Sobota 18.06.2022|

18.6.2022 12:46 Tomio Okamura: Protimafiánský útvar policie (Národní centrála proti organizovanému zločinu) zasahuje na magistrátu kvůli hospodaření Dopravního podniku. Pražský primátor Zdeněk Hřib potvrdil, že policisté přišli do kanceláře ...

Fialova vládní koalice a hnutí ANO společně podporují, aby všichni z více než 300 tisíc letošních ukrajinských migrantů, kteří by u nás chtěli natrvalo zůstat, aby jim to bylo umožněno

Pátek 17.06.2022|

17.6.2022 18:24 Tomio Okamura: Fialova vládní koalice a hnutí ANO společně podporují, aby všichni z více než 300 tisíc letošních ukrajinských migrantů, kteří by u nás chtěli natrvalo zůstat, ...

Ministr práce a sociálních věcí a zároveň předseda KDU-ČSL Marian Jurečka přišel teď s nápadem, že chce přejmenovat ministerstvo, což bude stát velké veřejné peníze

Čtvrtek 16.06.2022|

16.6.2022 9:58 Tomio Okamura: Ministr práce a sociálních věcí a zároveň předseda KDU-ČSL Marian Jurečka přišel teď s nápadem, že chce přejmenovat ministerstvo, což bude stát velké veřejné peníze. ...

Všechny aktuality

Přidejte se k nám

Přidejte se k nám

Přidejte se k nám

Přidejte se k nám

Vložením osobních údajů souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů

Odebírejtenovinky

Vložením osobních údajů souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů

Naše týdenní stanoviska

Zobrazit více

Zadavatel: SPD, zhotovitel: SPD

Zaslat finanční podporu
0
0
0