Úvodní stránkaNovinky hlavní stranaHnutí SPD prosazuje přímou volbu starostů, primátorů a hejtmanů

Aktualita

Hnutí SPD prosazuje přímou volbu starostů, primátorů a hejtmanů

19.4.2024 9:58

Radek Rozvoral: Hnutí SPD prosazuje přímou volbu starostů, primátorů a hejtmanů!

Drtivá většina politiků se shodne na tom, že demokracie je nejlepší formou politického života lidské společnosti, což je názor i renomovaných politologů.

Demokracie, doslovně „vláda lidu“ je forma vlády, v níž o výkonu státní (obecní, krajské atd.) moci rozhoduje mínění většiny oprávněných občanů, nejčastěji volbou. Přímá volba starosty obce či hejtmana je z pohledu voliče nejdemokratičtější z různých možností ustanovení vrcholného představitele obce nebo kraje. Pro voliče je jednoznačné, že jeho zájmy bude hájit člověk, na kterého přímo ukázal.

Hnutí SPD je vlastenecké hnutí, které jako jediná parlamentní strana prosazuje systémové změny, jež by v naší zemi nastolily skutečnou demokracii bez přívlastků. Vždy budeme hájit a prosazovat občanskou i národní svobodu, přímou demokracii na základě referenda, duchovní a kulturní evropské tradice a národní hrdost. Už z názvu našeho hnutí Svoboda a přímá demokracie vyplývá, že prosazování prvků přímé demokracie dle švýcarského modelu je naším prioritním úkolem v rámci prosazovaného programu.

Poslanecký klub hnutí SPD podal v Poslanecké sněmovně, a to stejně jako v minulém volebním období mimo jiné, návrh ústavního zákona, kterým se mění ústavní zákon č. 1/1993 Sb., Ústava České republiky, o přímé volbě starostů, primátorů a hejtmanů. Je veden jako sněmovní tisk č. 7 a byl podán před více jak dvěma lety, ale současná vládní pětikoalice ho nechce zařadit na program jednání Sněmovny. Též prosazujeme osobní, hmotnou a trestní odpovědnost politiků a jejich odvolatelnost, což by zajisté zamezilo různým korupčním kauzám.

Navrhli jsme tuto novelu ústavy s přesvědčením, že následné přijetí prováděcích předpisů o přímé volbě starostů, primátorů a hejtmanů povede ke kvalitnější demokracii a obrodě správy věcí veřejných v České republice. Od přímé volby je současně předjímáno zdůraznění osobní odpovědnosti osoby starosty, primátora nebo hejtmana a vyšší stabilita systému obecních a krajských zřízení. Navíc dojde k podstatnému posílení důvěry občanů, kterým se tak vrátí nutný pocit a zájem, že se podílejí na správě věcí veřejných a skutečně o nich sami rozhodují, což by mělo podstatně zvýšit i volební účasti. Tento návrh zákona jsme důsledně připravovali, kdy jsme vycházeli ze tří analýz, které byly zpracovány na vládní úrovni, a četných odborných pojednání týkajících se výkonu přímé demokracie.

Hnutí SPD prosazuje politiku prospěšnou našim občanům. Jsme přesvědčeni, že přímou volba starostů, primátorů a hejtmanů naši občané uvítají.

2024-04-21T09:24:39+02:00

Aktuality

Hnutí SPD plně podporuje oprávněné požadavky českých zemědělců

Pátek 14.06.2024|

14.6.2024 11:56Radek Rozvoral: Hnutí SPD plně podporuje oprávněné požadavky českých zemědělců!Zemědělci v rámci celé Evropské unie pořádali od začátku letošního roku celou řadu demonstrací, z důvodu zajištění lepších podmínek pro jejich podnikání. ...

Bezpečnost a prosperita ČR řešena odborným seminářem za účasti exprezidenta Zemana

Neděle 19.05.2024|

19.5.2024 18:49 Bezpečnost a prosperita ČR řešena odborným seminářem za účasti exprezidenta Zemana. Překvapivé výroky Zemana na semináři o bezpečnosti – Stačilo dodržet Minské dohody či nezpronevěřovat se otcům zakladatelům ...

Odmítáme korespondenční volbu, jelikož porušuje Ústavu České republiky

Úterý 14.05.2024|

14.5.2024 12:55Radek Rozvoral: Odmítáme korespondenční volbu, jelikož porušuje Ústavu České republiky!Minulý čtvrtek hodinu před polednem začala v Poslanecké sněmovně mimořádná schůze, která byla svolána z podnětu koaličních poslanců, a to s jediným cílem, ...

Všechny aktuality

Přidejte se k nám

Přidejte se k nám

Přidejte se k nám

Přidejte se k nám

Vložením osobních údajů souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů

Odebírejtenovinky

Vložením osobních údajů souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů

0
0
0