Úvodní stránkaNovinky hlavní stranaJurečkův návrh reformy systému sociálních dávek nezabrání jeho zneužívání

Aktualita

Jurečkův návrh reformy systému sociálních dávek nezabrání jeho zneužívání

16.2.2024 12:55

Radek Rozvoral: Jurečkův návrh reformy systému sociálních dávek nezabrání jeho zneužívání!

Ministr Marian Jurečka z KDU-ČSL představil začátkem února návrh zákona, který upravuje systém vyplácení sociálních dávek. Konečné znění tohoto zákona má být hotovo do konce března a navrhovaná účinnost je stanovena od počátku roku 2025.

Hnutí SPD vítá, že na základě našeho několikaletého tlaku má přijít zásadní reforma v rámci systému přerozdělování sociálních dávek, který dle navrhovatelů má zjednodušit výplatu sociálních dávek potřebným osobám. Je také ale potřeba zamezit zneužívání sociálních dávek, což v tomto návrhu postrádáme. Od počátku svého politického působení považujeme v hnutí SPD za jednu ze svých hlavních priorit ukončení zneužívání sociálních dávek nepřizpůsobivými lidmi.

V obou volebních období jsme proto prostřednictvím našich poslanců předložili konkrétní a rozsáhlý návrh zákona k této problematice, ale poslanci stran současné vládní koalice (ODS, KDU-ČSL, TOP 09, Pirátů a STAN) zabránili jeho schválení. Má-li se stát chovat jako řádný hospodář, měl by poskytovat sociální dávky pouze těm osobám, které je potřebují. Dlouhodobě u nás systém spravedlivého přidělování sociálních dávek nefunguje a je plno občanů, kteří státní podporu ve formě sociálních dávek zneužívají ve svůj prospěch a na úkor lidí, kteří je potřebují, a své státu odvedli tím, že celý život pracovali a vedli řádný život.

Jsme tedy rádi, že se konečně začne vláda tímto důležitým problémem zabývat, neboť v současné době pobírá nějakou sociální dávku okolo milionu občanů a většina o ni žádá oprávněně. Proto bychom velmi uvítali, kdyby byli naši zástupci v čele s naší poslankyní a místopředsedkyní Výboru pro sociální politiku v Poslanecké sněmovně Lucií Šafránkovou přizváni k práci na konečných úpravách připravovaného zákona ohledně sociálních dávek, kdy jsme připraveni do stávající diskuse přispět svými věcnými argumenty a zkušenostmi našich odborníků. Zatím předložený návrh považujeme za nedostatečný a nesystémový. Má vzniknout nová dávka státní sociální pomoci. Spojit se do ní má více dávek a to příspěvek na bydlení, dětské přídavky, doplatek na bydlení a příspěvek na živobytí. Nová podpora se má skládat z částky na životní potřeby, na bydlení, na děti a z bonusu za práci. Výše by se měla odstupňovat podle příjmu i podle pracovní aktivity.

My v hnutí SPD prosazujeme spravedlivý systém sociálních dávek, který pomáhá výhradně lidem, jimž pracovní příjem nestačí na pokrytí základních životních nákladů, anebo lidem, kteří už z objektivních důvodů pracovat nemohou. Naprosto zásadní je odhalit osoby, které sociální systém zneužívají, dlouhodobě se vyhýbají práci, ačkoli pracovat mohou, což návrh ministra Jurečky neobsahuje. Navíc malý rozdíl mezi sociálními dávkami a minimální mzdou dostatečně nemotivuje jejich nepracující příjemce k zaměstnání.

Nový zákon o sociálních dávkách by neměl být směřován proti slušným občanům, ale musí být znemožněno parazitování na sociálních dávkách lidmi, kteří si je nezaslouží proto, že se práce štítí a nikdy nepracovali. To prosazuje hnutí SPD.

2024-02-18T12:04:54+02:00

Aktuality

Všem občanům přejeme příjemné prožití velikonočních svátků a bohatou pomlázku

Čtvrtek 28.03.2024|

28.3.2024 14:53 Radek Rozvoral: Všem občanům přejeme příjemné prožití velikonočních svátků a bohatou pomlázku!  Velikonoce patří mezi nejvýznamnější svátky křesťanského světa, kdy pro křesťany jsou spojovány se vzkříšením Ježíše ...

Všechny aktuality

Přidejte se k nám

Přidejte se k nám

Přidejte se k nám

Přidejte se k nám

Vložením osobních údajů souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů

Odebírejtenovinky

Vložením osobních údajů souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů

0
0
0