Úvodní stránkaNovinky hlavní stranaPoctivě pracujícím občanům by reálná mzda neměla klesat

Aktualita

Poctivě pracujícím občanům by reálná mzda neměla klesat

12.3.2024 12:55

Radek Rozvoral: Poctivě pracujícím občanům by reálná mzda neměla klesat!

Zaměstnanci v České republice už více než dva roky chudnou, neboť si za své výdělky mohou koupit stále méně zboží a služeb. Za současnou výplatu si koupí pracující dokonce méně než před pěti lety.

Český statistický úřad (ČSÚ) zveřejnil data, týkající se průměrné mzdy zaměstnanců ve čtvrtém čtvrtletí minulého roku, ze kterých při zohlednění inflace vyplývá, že reálná mzda klesla již deváté čtvrtletí v řadě, což je nejdelší období poklesu v historii České republiky. Tato data podložená ČSÚ jsou silně v rozporu s tím, co tvrdí současná pětikoaliční vláda v čele s premiérem Petrem Fialou, že platy zaměstnanců stále rostou, a že tomu bude tak i v tomto roce.

Hnutí SPD je silně nespokojeno s touto situací, kdy i poctivě pracující nevyjdou se svými pravidelnými příjmy na zajištění chodu domácností. Tím dochází k tomu, že se stále více zvyšuje počet našich občanů, kteří se stávají závislými na výplatě sociálních dávek. Veřejně zastáváme názor, že Fialova vláda ožebračuje občany a ničí českou ekonomiku. Například dle ČSÚ se v loňském roce opět propadly maloobchodní tržby o více než čtyři procenta, což znamená, že naši občané omezili v tomto rozsahu v důsledku poklesu svých reálných příjmů svou spotřebu, a to nejvíce od roku 2001. Maloobchodní tržby v sektoru potravin loni meziročně klesly ještě výrazněji, a to o více než pět procent. Stále více občanů je tak nuceno dávat přednost nejlevnějším potravinám bez ohledu na jejich kvalitu. Jde o smutnou bilanci a zároveň o tristní a tragickou vizitku vládního působení Fialovy pětikoalice.

Nástupem Fialovy vlády k moci skončilo období, kdy mzdy zaměstnancům výrazně rostly, a naše společnost bohatla. Současný propad hodnoty vydělaných peněz je v historii České republiky bezprecedentní. Celoroční pokles reálných mezd zažili zaměstnanci zatím čtyřikrát – zatímco v krizových letech 1998, 2012 a 2013 se jednalo o snížení do dvou procent, které se podařilo rychle vyrovnat, předloňský propad o 8,5 procenta společně s loňským poklesem o další 2,5 procenta znamená, že na vrchol se budou mzdy vracet výrazně delší dobu. Zatím nejvyšší hodnotu v přepočtu na kupní sílu měly průměrné výdělky v roce 2021. Prognóza ministerstva financí sice modeluje vývoj mezd až do roku 2026, ale ani v něm reálná mzda nedosáhne úrovně roku 2021.

Za celý loňský rok činila průměrná mzda 43.341 korun, ale k přihlédnutí k navýšení spotřebitelských cen se tak reálně snížila o téměř tři procenta. Též je známo, že této hodnoty většina zaměstnanců nedosáhne. Větší vypovídající hodnotu tak má takzvaná mediánová mzda. Ta činila o poznání méně, a sice jen 34.700 korun. Nedosáhla přitom tak významného růstu, tudíž inflace na ní měla ještě větší negativní dopad.

2024-03-12T12:11:12+02:00

Aktuality

Všem občanům přejeme příjemné prožití velikonočních svátků a bohatou pomlázku

Čtvrtek 28.03.2024|

28.3.2024 14:53 Radek Rozvoral: Všem občanům přejeme příjemné prožití velikonočních svátků a bohatou pomlázku!  Velikonoce patří mezi nejvýznamnější svátky křesťanského světa, kdy pro křesťany jsou spojovány se vzkříšením Ježíše ...

Všechny aktuality

Přidejte se k nám

Přidejte se k nám

Přidejte se k nám

Přidejte se k nám

Vložením osobních údajů souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů

Odebírejtenovinky

Vložením osobních údajů souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů

0
0
0