Radek Rozvoral: Maďarští občané ve volbách dali jasně najevo, jak chtějí dále žít!

12/4 2018

Maďarský premiér Viktor Orbán se po nedělních volbách stává jedním z nejúspěšnějších středoevropských politiků. Předsedou vlády bude potřetí za sebou a celkem už počtvrté. Jeho strana Fidesz navíc nejenže obhájila jasné vítězství, ale udržela si i dvoutřetinovou ústavní většinu v parlamentu.

Parlamentní volby v Maďarsku v roce 2018, jejichž datum bylo vypsáno republikovým prezidentem Jánosem Áderem na neděli 8. dubna 2018, byly v pořadí osmé demokratické a svobodné volby republiky Maďarsko od pádu komunismu v roce 1989. Smíšeným volebním způsobem bylo v jednom kole zvoleno všech 199 poslanců Zemského sněmu. Příslušníci samosprávných národnostních a etnických menšin žijící na území Maďarska rovněž volili své parlamentní menšinové mluvčí.

Výraznou a vůdčí osobností vítězné strany Fidesz je Viktor Orbán. Premiérem byl již v letech 1998 až 2002. Parlamentní volby v roce 2010 byly pro Fidesz velmi úspěšné a Viktor Orbán se stal v pořadí již osmým premiérem Maďarské republiky.

Viktor Orbán v roli premiéra tvrdě hájí svou zemi proti diktátu EU a prosazuje politiku proti nelegální imigraci. V rámci svých projevů hlásá to, co podporuje většina maďarských občanů, nebere si servítky, a proto jeho popularita stále více roste, viz některé jeho prohlášení:

·         Nedovolíme jiným, aby určovali, koho máme vpustit do naší země. Nenecháme se vydírat. Nastal čas, aby hrdé národy vztyčily vlajky! Do boje!

·         Masová imigrace je pomalý proud vody, úporně erodující naše břehy. Snaží se schovat za masku humanity a soucitu, ale její pravá tvář je okupace území. A to území, které oni získají, je tak zároveň územím, které my ztratíme.

To, že popularita hnutí Fidesz v čele s Viktorem Orbánem roste, potvrdily výsledky právě proběhlých voleb. Orbán sám sebe označil za ochránce Maďarska. Po sečtení hlasovacích lístků má Orbánova strana Fidesz v parlamentu ústavní většinu 134 křesel ze 199. Druhý v pořadí skončil s velkým odstupem dříve krajně pravicový Jobbik a třetí socialisté.

Premiér Viktor Orbán po sdělení výsledků voleb promluvil ke svým příznivcům a poděkoval jim: „Chci poblahopřát voličům, děkuji vám. Vysoká účast vyvrací jakékoliv pochybnosti.“

Mluvčí Fideszu János Halász oznámil, že už v květnu by chtěla vládní strana prosadit zákon zvaný „Stop Sorosovi“, jehož cílem je omezit imigraci. Návrh uvedeného normativního aktu je součástí protiimigrační kampaně premiéra Viktora Orbána namířené proti americkému finančníkovi maďarského původu Georgi Sorosovi. Prvním legislativním krokem nového parlamentu, který by se mohl ustavit do konce dubna, by mohlo být právě schválení uvedeného zákona. Ten by měl vládě umožnit zakázat nevládní organizace, které podporují migraci a představují tak pro stát „bezpečnostní riziko“. Součástí tohoto zákona je i 25% zdanění darů plynoucích ze zahraničí nevládním organizacím, které v Maďarsku podporují migraci.

Maďarští občané mají Orbána, obyvatelé naší České republiky mají Okamuru!