Úvodní stránkaNovinky hlavní stranaPražské summity evropských lídrů nic konkrétního kromě fotografií nepřinesly

Aktualita

Pražské summity evropských lídrů nic konkrétního kromě fotografií nepřinesly

14.10.2022 12:55

Radek Rozvoral: Pražské summity evropských lídrů nic konkrétního kromě fotografií nepřinesly!

Minulý týden se v Praze uskutečnily dva summity, které naše daňové poplatníky stály více jak 50 milionů korun a ve finále pro ně nic konkrétního nepřinesly.

Evropští lídři ze 44 evropských zemí se neformálně sešli v Praze na Pražském hradě ve čtvrtek 6. a v pátek 7. října 2022. Dne 6. října proběhlo historicky první zasedání Evropského politického společenství, na které navázalo dne 7. října neformální zasedání Evropské rady.

Nejvyšší představitelé 27 členských států Evropské unie se na neformální schůzi v Praze snažili ujednotit své postoje ke snížení cen zemního plynu a dalším nástrojům, kterými chtějí na evropské úrovni řešit energetickou krizi. Jednali též o možnosti zastropovat velkoobchodní ceny plynu. Ke stanovení maximální ceny se přiklánějí země jako Polsko, Francie, Itálie či Španělsko. Německo spolu s Nizozemskem či severskými státy se zatím staví proti s obavami, že by strop zásadně narušil fungování trhu a mohl by způsobit nedostatek plynu. Podle francouzského prezidenta Emmanuela Macrona mají lídři unijních zemí 27 různých způsobů, jak bojovat s drahými energiemi, a každá unijní země si hájí svůj postup. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová uvedla, že unijní exekutiva bude mít připravené detailnější návrhy opatření proti rostoucím cenám energií v následujících týdnech, a že některé představí členským státům před řádným unijním summitem v Bruselu, který se bude konat ve dnech 20. a 21. října toho roku.

Takže když to shrneme, lídři EU se opět nedohodli na konkrétních opatřeních, které by rychle a účinně pomohly občanům v rámci jejich tíživé životní situace v souvislosti s razantním zvýšením cen energií. Čekat nějaké unijní řešení, které by pomohlo našim občanům – tomu snad již nikdo nevěří, kromě představitelů vládní pětikoalice v čele s premiérem Petrem Fialou. Zde se znovu potvrdilo, že EU je nefunkční projekt, a proto naše hnutí SPD dlouhodobě prosazuje, že zásadní politické a ekonomické otázky musíme v České republice řešit primárně tak, aby odpovídaly našim národním zájmům. Tomu odpovídají i zveřejněná data z provedeného průzkumu agentury Kantar, zpracovaný pro Českou televizi. Z výzkumu vyplývá, že aktuálně 75 % občanů ČR nesouhlasí s kroky Fialovy vlády v energické krizi.

Hnutí SPD dlouhodobě zastává názor, že naše další členství v EU by mělo být předmětem rozhodnutí našich občanů v celostátním závazném referendu. Novelu tohoto ústavního zákona jsme předložili k projednání do Poslanecké sněmovny v listopadu minulého roku, ale strany vládní koalice ho odmítají zařadit na program jednání. Pro hnutí SPD je na první místě Česká republika a její občané.

2022-10-14T12:25:11+01:00

Aktuality

Maďarský premiér Viktor Orbán řekl, že podle představ Evropské unie měly protiruské sankce urychlit ukončení války na Ukrajině, ale to se nestalo

Neděle 22.01.2023|

22.1.2023 18:08 Tomio Okamura: Maďarský premiér Viktor Orbán řekl, že podle představ Evropské unie měly protiruské sankce urychlit ukončení války na Ukrajině, ale to se nestalo. „Sankce nepřiblížily mír ...

Kandidát SPD na prezidenta Jaroslav Bašta jako jediný řekl, že v případě zvolení odvolá Fialovu vládu

Středa 28.12.2022|

28.12.2022 16:51 Tomio Okamura: Kandidát SPD na prezidenta Jaroslav Bašta jako jediný řekl, že v případě zvolení odvolá Fialovu vládu. Podpořte Jaroslava Baštu! Nikdo jiný z kandidátů včetně Andreje ...

Všechny aktuality

Přidejte se k nám

Přidejte se k nám

Přidejte se k nám

Přidejte se k nám

Vložením osobních údajů souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů

Odebírejtenovinky

Vložením osobních údajů souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů

0
0
0